Bilim-Teknoloji

Solar Impulse Pensilvanya'ya indi

Güneş enerjisiyle çalışan Solar Impulse 2, dünya turunun 13. etabını tamamladı. Uçak, Pensilvanya'nın Leigh Walley Havaalanı'na indi.

Konular: Bilim-Teknoloji

Bir damla bile fosil yakıt kullanılmadan sadece güneş enerjisiyle çalışan uçağın ortalama hızı saatte 45 kilometre. Güneş ışınlarının en güçlü olduğu saatlerde bu hızın iki katına ulaşabiliyor.

Dünya turuna 5 Mart 2015'te Abu Dabi'den başlayan Solar Impulse 2, şimdiye kadar 13 etabı tamamlamış oldu:

1. etap Abu Dabi (Birleşik Arap Emirlikleri) - Muskat (Umman),

2. etap Muskat - Ahmedabad (Hindistan),

3. etap Ahmedabad - Varanasi (Hindistan),

4. etap Varanasi - Mandalay (Myanmar),

5. etap Mandalay - Chongqing (Çin),

6. etap Chongqing - Nanjing (Çin),

7. etap Nanjing - Nagoya (Japonya),

8. etap Nagoya - Hawaii,

9. etap Hawaii - San Francisco,

10. etap San Francisco - Phoenix,

11. etap Phoenix - Oklahoma,

12. etap Oklahoma - Ohio.

Ağırlığı sadece 2,3 ton olan uçağın 72 metrelik genişliğe sahip kanatlarında toplam 17 bin 248 güneş hücresi bulunuyor. Solar Impulse 2, gündüzleri lityum bataryalarında güneş enerjisi depolayabilmesi sayesinde geceleri de uçabiliyor.

Solar Impulse 2, turunu tamamlayabilirse dünyanın çevresini sadece güneş enerjisi kullanarak kateden ilk uçak, uçağın mucidi ve pilotları Bertrand Piccard ve Andre Borschberg de dünyanın çevresini güneş enerjisiyle dolaşan ilk insanlar olarak tarihe geçecek.

Kaynak: Reuters, AFP, AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;