Avrupa

SPD'li Oppermann: PEGIDA toplumu bölmek istiyor

Almanya'da İslam ve göçmen karşıtı PEGIDA'ya karşı bugün yapılacak büyük yürüyüşe hazırlanan Türk toplum liderleri kaygılarını açıklarken, SPD Meclis Grup Başkanı Oppermann "PEGIDA toplumu bölmek istiyor' dedi

Konular: Almanya
Dresden'deki PEGIDA gösterisine binlerce kişi katıldı. [Fotoğraf: REUTERS]

avrupa türk islam birliği (atib) genel başkanı ihsan öner, avrupa’da müslümanlara ve göçmenlere yönelik artan saldırılara karşı hükümetleri göreve çağırarak, "nerede ve nasıl sonuçlanacağı belli olmayan çirkin gelişmelere artık dur denmesi gerektiğini" söyledi. sosyal demokrat parti (spd) meclis grup başkanı thomas oppermann da pegida'ya tepki gösterip, yabancı düşmanı ve islam karşıtı pegida hareketine tepki göstererek, "göçmenler olmasa birçok pegida göstericisi çoktan işini kaybetmiş olurdu" değerlendirmesinde bulundu. 

atib başkanı öner, batı'nın islamlaşmasına karşı vatansever avrupalılar (pegida) hareketinin gösterileri ile göçmenlere ve müslümanlara yönelik artan saldırılara ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, son dönemde müslüman topluma yönelik saldırıları hatırlattı. kuzey ren vestfalya eyaletinin dormagen kentinde geçen hafta düzenlenen saldırıların endişelerini arttırdığını belirten öner, bir süre önce cami duvarına gamalı haç çizenlerin birkaç gün önce aynı bölgede okul duvarına "pislik türkler" ve "türkler öldürülecektir" şeklinde yazılar yazdıklarını kaydetti.

'bu çirkin gelişmelere dur denmeli'

öner, "bu olaylar insan haklarının, fikir ve inanç özgürlüğünün sonsuz savunucusu olduklarını iddia eden avrupa’nın göbeğinde cereyan etmektedir. nerede ve nasıl sonuçlanacağı belli olmayan bu çirkin gelişmelere artık dur denmelidir" ifadesini kullandı. pegida hareketinin son dönemdeki gösterilerine katılımın arttığına işaret eden öner şu değerlendirmeleri yaptı:

"daha çok almanya‘da baş gösteren avrupa'daki ırkçılık ve islam karşıtlığı kontrolden mi çıkıyor? pegida adı altında gelişen ırkçılık artık bu ülkelerde yaşayan insanlarımızda tedirginlik yaratmaya başladı. çok abartılı gibi görünse de müslüman göçmenler, türkler gerçekten bu ülkelerde geleceklerinin olup olmadığını ciddi ciddi düşünmeye başladılar. hedef de bu mu acaba? bu ülke yönetimleri, özellikle de fikir hürriyeti adı altında yayın yapan medya kurumları bunun sorumlusu değil mi?"

pegida hareketini başlatan kişinin suç dosyasının kabarık olduğunu ancak alman medyasının bu konuyu gündemine almadığını bildiren öner, medyanın tutumunu sadece fikir hürriyeti bazında değil, ahlâki ve insani bazda da ele alınıp değerlendirmesini talep ettiklerini belirtti.

ünlü katedral ışıklarını söndürecek

öner açıklamasında şunlara yer verdi:

"almanya başta olmak üzere birçok avrupa ülkesi bu yaklaşımla bir kaosa mı sürüklemek istenmektedir? hedef nedir ve kimdir? bunun ciddi ciddi sorgulanması gerekmektedir. gün geçmiyor ki bir cami, ibadethane bir şekilde fiili saldırıya uğramasın. yarım asırdan fazladır bu ülkelerde alın teri dökmüş insanların daha fazla tedirgin edilmelerine artık müsaade edilmemeli ve ülke yönetimleri gerekli tedbirleri alarak, bu çirkin, insanlık dışı olaylara artık fırsat vermemelidir. ülke medya kuruluşları da fikir hürriyetlerini bir ahlâki çerçeveye oturtmalı."

'göçmenler olmasa pegida göstericileri işlerini kaybederdi'

sosyal demokrat parti (spd) meclis grup başkanı thomas oppermann ise yabancı düşmanı ve islam karşıtı pegida hareketine tepki göstererek, "göçmenler olmasa birçok pegida göstericisi çoktan işini kaybetmiş olurdu" değerlendirmesinde bulundu. oppermann, welt am sonntag gazetesinde yayımlanan demecinde, göçmenlerin almanya için zenginlik olduğunu, göçmen karşıtlarının taleplerinin almanya’nın ve tüm vatandaşların aleyhine olduğunu vurguladı. 

almanya'nın daha fazla göçmene ihtiyaç duyduğunu kaydeden oppermann, "buna karşı çıkan, almanya’daki tüm vatandaşların yaşam standartlarının kötüleşmesini istiyor demektir. göçmenler olmasa birçok pegida göstericisi çoktan işini kaybetmiş olurdu" görüşünü paylaştı.

pegida'nın toplumu bölmek istediğini, göçmenler ve mültecilere karşı vatandaşları kışkırttığını belirten oppermann, "göçü bir tehdit olarak göstermek istiyorlar. gerçek tam tersi. göç, almanya için büyük fırsatlar sunuyor" ifadesine yer verdi.

almanya toplumunun göç gerçeği konusunda kapsamlı bir tartışmaya ihtiyacı olduğunu bildiren oppermann demecinde şunları kaydetti:

"buraya gelen insanlar ülkemize, kültürümüze, alman kimliğimize katkıda bulunuyor, etkiliyor. uluslararası niteliğimiz artıyor. küreselleşen bir dünyada bu olumsuz bir durum değil, tam tersine bizlerin yararına bir durum. diğer yandan tabii ki göçle birlikte oluşan sorunları, göçün kapsamını, kuralları da tartışmamız gerekiyor."

'aralarında neonaziler ve yahudi düşmanları var'

başbakan yardımcısı ve spd genel başkanı sigmar gabriel de pegida hareketine sert tepki gösterirken, "pegida gösterilerini organize edenler arasında azımsanmayacak sayıda hüküm giymiş suçlu, neonazi ve yahudi düşmanı var" bilgisini paylaştı.

gabriel, bild am sonntag gazetesindeki açıklamasında, "saygın insanlar bu tip insanların peşinden gitmez. mülteci ailelerin sonunda sığınabilecek bir yer buldukları yurtların karşısında sloganlar atmayı, onlara karşı şarkılar söylemeyi iğrenç buluyorum" değerlendirmesinde bulundu.

gabriel, pegida hareketinin aktivistleriyle onların söylemlerinden etkilenip, gösterilere katılanlar arasında ayrım yapmak gerektiğini; bu kişilerin endişelerini dinlemek gerektiğini savundu.

pegida yine sokağa çıkıyor

almanya’nın dresden kentinde ekim ayından bu yana pazartesi günleri yabancı düşmanı ve islam karşıtı gösteriler düzenleyen pegida hareketi 5 ocak pazartesi günü yine sokağa çıkacak.

grup 27 ekim'de yaklaşık 500 kişinin katılımıyla gösterilere başlamış, islam ve göçmen karşıtı söylemleriyle desteğini arttırmıştı.  22 aralık'taki gösteriye yaklaşık 17 bin 500 kişi katılmıştı. pegida noel tatili sırasında gösterilere ara vermişti.

aynı gün pegida'ya karşı büyük bir gösteri çağrısı yapıldı. gösteriye sivil toplum kuruluşları, türk toplum dernekleri, kiliseler ve siyasetçiler de destek veriyor. en kalabalık yürüyüşün yapılması beklenen köln'deki ünlü katedral de, 18:30'ta başlayacak gösteri sırasında ışıklarını söndürüp, pegida'ya karşı protestoya destek verecek. 

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;