1915 olayları

Steinmeier: Ermeni kararının hukuki bağlayıcılığı yok

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, Almanya parlamentosunun 1915 olaylarının "soykırım" olduğuna ilişkin kararının hukuki bağlayıcılığı olmadığını söyledi. Almanya Hükümet Sözcüsü Seibert, hükümetin kararın arkasında durduğunu söyledi ancak bağlayıcılık olmadığını yineledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, 2 Haziran'da Almanya Parlamentosu'nun 1915 Olayları'nın "Ermeni Soykırımı" olduğu yönündeki kararının parlamentoya ait olduğunu, bu kararın hukuki bağlayıcılığının olmadığını söyledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile ortak basın açıklamasında konuya değinen Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, "Almanya parlamentosu daha önce de birçok konuda kararlar aldı. Parlamentonun tabii ki istediği kararı alma hakkı ve özgürlüğü var ancak Almanya Parlamentosu kendisi de aldığı her kararın hukuken bağlayıcı olmadığını ifade etmiştir" diye konuştu.

Hükümet Sözcüsü: Bağlayıcılığı yok ama kararın arkasındayız

Steinmeier'i açıklamasının ardından günlük basın açıklamasında konuya ilişkin soruyu yanıtlayan Almanya Hükümeti Sözcüsü Steffen Seibert, "Almanya Hükümeti'nin parlamentonun Ermeni Soykırımı hakkında aldığı karardan kendini uzaklaştırmak istediği yönündeki iddialar yanlıştır. Bunun tartışması dahi olamaz" dedi.

Seibert, "Almanya parlamentosu bu kararla Türkiye ile Ermenistan arasında siyasi diyalog, uzlaşma ve yakınlaşma çağrısı yapmıştır. Almanya Hükümeti, parlamentonun bu tavsiyelerine tamamen katılıyor" diye devam etti.

'Kararın hukuki bağlayıcılığı olmadığını' tekrarlayan Seibert, "Dışişleri Bakanı Steinmeier, daha önce de olduğu gibi Almanya parlamentosunun kararının yanında duruyor zira kendisi de parlamentonun bir üyesi ve alınan karardan kendisini soyutlayamaz" ifadelerini kullandı.

Der Spiegel: Bağlayıcılık açıklamasına karşı İncirlik ziyareti

Alman yayın organı Der Spiegel, Steinmeier'ın açıklamasından önce, Almanya Hükümeti'nin Türkiye ile ilişkilerin düzeltilmesi yönünde bir adım olarak parlamento kararıyla arasına mesafe koyacağını, karşılığında Türkiye'nin Alman vekillere İncirlik'ta bulunan Alman askerlerini ziyaret etme izni vereceğini iddia etmişti.

Spiegel'in haberinde, Alman Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Martin Ederer ve Dışişleri diplomatlarından Andreas Michaelis'in Ankara'da temaslar yaptığını hatırlatmıştı. 

Haberde, bu yöndeki bir açıklamayı ne Dışişleri Bakanı Steinmeier'in ne de Almanya Başbakanı Merkel'in yapmak istemediği, açıklamayı Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert'in yapacağı iddia edilmişti.

SPD Grup Başkanı Thomas Oppermann da vekillere Ekim'e kadar ziyaret hakkı verilmezse, teskerenin uzatılmayacağını söylemişti.

Kaynak: Reuters, DHA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;