Suriye'de iç savaş

Stratejik kasaba IŞİD’de

Halep merkezde rejimin varil saldırıları sürerken, stratejik öneme sahip Savran kasabası IŞİD güçleri tarafından ele geçirildi.

Uluslararası Af Örgütü'ne göre, Suriye rejimi, Halep'teki varil bombalı saldırılarla sivilleri hedef alarak savaş suçu işliyor. [Fotoğraf: Reuters-Arşiv]

IŞİD, Halep merkeze 40 kilometre uzaklıkta bulunan Savran kasabasında dün gece kontrolü sağladı. Halep'in kuzeydeki muhalif gruplarla bağlantısını sağlayan Mera ilçesine saldıran örgüt, burayı da alırsa Halep'in kuzeydeki diğer örgütlerle bağlantısı kesilmiş olacak. IŞİD son olarak bölgedeki Hasiye, Elbil ve Sed Şehbe köylerini de aldı. 

Bölgeye 27 Mayıs günü saldırı başlatan IŞİD önce Tugli köyünü ele geçirdi. Türkiye sınırına 10 kilometre uzaklıkta olan Savran kasabası, 2012 yılından bu yana muhalifler tarafından kontrol ediliyordu.

Savran kasabasını ele geçirdikten hemen sonra bir bildiri yayınlayan IŞİD, bundan sonraki ilk hedeflerinin önce Azez, sonra da Afrin Kürt bölgesi olduğunu duyurdu.

Muhalif gruplardan Şam Cephesi’nin basın sorumlusu Ahmed Muhammed, “Muhalifler ne zaman kuzeyde rejim güçleri karşısında ilerleme sağlarsa DAEŞ [IŞİD] de muhaliflere saldırıyor” dedi.

IŞİD'in Azez ilçesine saldırmasından endişe edildiğini söyleyen Muhammed, "DAEŞ'in kuzeydeki ilçelere saldırması halinde bölgede büyük göç yaşanır. Rejimin Halep'e varil bombasıyla saldırmasından dolayı halk bir taraftan kentten kaçarken diğer taraftan DAEŞ'in kuzeyde muhalif bölgelere saldırması nedeniyle yeni bir göç dalgası yaşanabilir" diye konuştu.

Kaynak: Al Jazeera ve AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;