Çözüm süreci

Sürecin yol haritasını açıkladı

İçişleri Bakanı Efkan Âlâ, Kürt sorununa çözüm süreci için altı aşamalı yol haritasını açıkladı: Çekilme, silahların bırakılması, geriye dönüş, dönüşten sonra alınacak kararlar, topluma kazandırma ve siyaset alanı.

İçişleri Bakanı Efkan Âlâ çözüm süreciyle ilgili yol haritasının başlıklarını açıkladı. [Fotoğraf: AA / Arşiv]

A Haber'e konuşan İçişleri Bakanı Efkan Âlâ, Kürt sorununa çözüm süreciyle ilgili yıl başına kadar somut adımlar atmayı planladıklarını söyledi.

Çözüm sürecinin hükümet programındaki ana başlıklardan biri olduğunu vurgulayan Efkan Âlâ, sürecin yol haritasının ana başlıklarını da şöyle sıraladı:

  • Çekilme
  • Silahların bırakılması
  • Geriye dönüş
  • Geriye döndükten sonra alınacak kararlar
  • Topluma kazandırma
  • Siyaset alanı

İçişleri Bakana Âlâ, yol haritasıyla ilgili tarihlerin "provokasyonların önüne geçmek için" açıklanmayabileceğini söyledi. "Yarın ne olacak? Hangi tarihlerde ne olacağını söylerseniz o tarihlerde o işin yapılmaması için provokasyonlar yapılabilir. Provokasyonlara engel olmak için daha ihtiyatlı bir süreç yönetimini tercih ediyoruz" dedi.

"Çözüm sürecinde yıl başından evvel anlamlı birtakım adımlar mümkün mü" sorusuna Ala, "Evet, doğru. Öyle ümit ediyoruz, öyle planlıyoruz" karşılığını verdi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da, Başbakan Ahmet Davutoğlu da çözüm sürecinin devam edeceği yönündeki kararlılıklarını ifade etmişti. 

Geçen hafta Başbakan Davutoğlu başkanlığında da 'Çözüm Süreci Zirvesi' toplanmıştı. Başbakan Davutoğlu, "Çözüm sürecinde yarıyı geçtik" demiş, bu toplantıyı en geç 15 günde bir yapacaklarını ifade etmişti.

Kaynak: A Haber

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;