Suriye'de iç savaş

Suriye Türkiye'yi BM'ye şikayet etti

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, kuzeydeki İdlib ve Cisru Şugur kentlerini ele geçiren muhaliflere Türk ordusunun lojistik ve ateş desteği sağladığını iddia etti. Suriye rejimi Türkiye’yi BM’ye şikayet etti.

Konular: Ortadoğu
Suriyeli muhalifler son günlerde ülkenin kuzeyinde stratejik noktaları ele geçirdi. [Foto: Reuters]

Suriye Televizyonu, Salı günü Dışişleri Bakanı Velid Muallim’in ‘Bu Türkiye’nin Suriye’ye direkt saldırısıdır’ ifadelerini kullandığını aktardı.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, ülkesindeki son gelişmelere ilişkin yaptığı açıklamada, muhaliflerin son dönemde saldırılarını artırmalarından Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye’yi sorumlu tuttu.

Suriye rejiminden BM'ye mektup

Suriye Resmi haber Ajansı (SANA) da, Suriye Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye’nin terörle mücadele konusundaki Birleşmiş Milletler kararlarını ihlal ettiği ve saldırıda bulunduğu gerekçesiyle BM Güvenlik Konseyi'ne başvurarak Türkiye hakkında önleyici kararlar almak için acilen harekete geçmesini talep ettiğini belirtti.

SANA, Suriye Dışişleri Bakanlığı’nın BM Genel Sekreteri ve BM Güvenlik Konseyi Dönem Başkanı’na birer mektup gönderdiğini ve Türkiye’yi ‘teröristlere’ gayrı meşru biçimde destek vermek, böylece Suriye’nin güvenliğini tehdit emekle suçladığını bildirdi.

Suriye Dışişleri Bakanlığı mektuplarda ‘Türk hükümetinin, terörist grupların Nisan başından itibaren İdlib, Cisru Şugur kentler, iki gün önce de İştebrak beldesine sızmaları ve ilerlemeleri konusunda Türk hükümetinin desteği ile ilgili çok önemli bilgiler aktarmak istiyoruz’ ifadelerine yer verdi.

Suriye rejimi son zamanlarda Türkiye’ye yönelik suçlamalarını artırmıştı. Türkiye, Suriye rejiminin suçlamalarını reddediyor.

Suriye’de silahlı muhalif gruplar tarafından başlatılan son dönemlerin en kapsamlı saldırısı sürüyor. Yaklaşık dört yıldır çatışmaların yaşandığı İdlip kentine bağlı Cisru Şugur kasabası 25 Nisan’da muhaliflerin eline geçmişti.

Birçok nokta muhaliflerin kontrolüne geçti

Muhalifler tarafından Zafer Operasyonu adı verilen saldırılarda çok sayıda rejim askerinin öldürüldüğü duyurulurken, abluka altına alınan posta merkezinde 30’dan fazla Esed ordusuna bağlı askerin de kuşatma altında tutulduğu ifade edildi.

Cisru Şugur ile birlikte operasyon başlatılan Eriha, El Gab, Mastume, Sahl el Gab bölgelerinde birçok noktayı ele geçiren muhalifler, Cisru Şugur ilçesinde bulunan rejim güçlerinin Lazkiye yönünde tek ikmal yolu olan Freyke köyünde de kontrolü sağladı.

Hedefte Lazkiye var

Cisru Şugur'un düşmesiyle Şam rejiminin İdlip kırsalı ile bağlantısı tamamen ortadan kalkarken, muhalifler Lazkiye yönünde en büyük engeli de asmış oldular.

Suriyeli muhalifler Türkiye sınırına 25 kilometre uzaklıkta bulunan Cisr Şuur ve çevresinde kontrolü tamamen sağlamaları halinde, ülkenin tek otobanı olan 180 km uzunluğundaki Halep-Lazkiye karayolunun yüzde 85 oranındaki bölümünün kontrolünü de ele geçirmiş olacaklar.

Kaynak: Al Jazeera, SANA, Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;