Suriye'de iç savaş

Suriye'de yine İranlı komutan öldü

Suriye’nin Dera kentinde son 3 gün içinde ikinci kez İranlı bir komutan öldü. İran Devrim Muhafızları komutanlarından Yarbay Muhammed Sahibkerem Erdekani’nin muhalifler tarafından öldürüldüğü açıklandı.

Konular: Ortadoğu, Suriye, İran
Muhalifler, Lübnan’dan gelen Hizbullah üyelerinin Hums’ta Suriye ordusuna destek verdiğini öne sürüyor. [Reuters]

Yarı resmi Ehl-i Beyt Haber Ajansı'nın (ABNA) haberine göre, Devrim Muhafızları komutanlarından Yarbay Muhammed Sahibkerem Erdekani, Şam'ın güneyindeki Dera kentinde çıkan çatışmalarda Suriyeli muhalif güçler tarafından öldürüldü.

Devrim Muhafızları "Direniş Bölgesi" Komutanı Yarbay Murteza Husrevani, yayımladığı taziye mesajında, dini lider Hamaney, İran halkı ve komutanın ailesine başsağlığı diledi.

Dera’da ikinci ölüm

Suriye’de Şii kutsal mekanlarını korumakla görevlendirilen, İran Devrim Muhafızları'na bağlı Fatimiyyun Tugayları Komutanı Ali Rıza Tevassuli de 3 gün önce, Dera kentindeki çatışmalarda hayatını kaybetmişti.

İran resmi haber ajansı Fars, Tevassuli ile birlikte, yardımcısı Rıza Bahşi ve yanlarındaki 5 İranlı askerin  Dera kentinde öldürüldüğünü duyurmuştu.

Irak ve Suriye'deki askeri varlığını önceleri reddeden İran, IŞİD'in ilerlemesinin ardından ‘kutsal mekânları korumak, ülke ordularına ve gönüllü milislere askeri danışmanlık yapmak’ gerekçesiyle bu bölgelerde bulunduğunu açıklamıştı.

İran yönetimi, Irak’ta mezhepçi ve ayrımcı politikalar yürüttüğü gerekçesiyle ülkedeki farklı kesimler tarafından eleştirilen ve görevini Şii siyasetçi Haydar İbadi’ye devreden eski başbakan Nuri Maliki’nin en büyük destekçisiydi.

İran Devrim Muhafızları'nın dış operasyon gücü Kudüs Gücü'nün başındaki isim General Kasım Süleymani'nin Irak topraklarındaki operasyonlara katıldığına dair fotoğraflar İran basını tarafından yayınlanıyor.

Son olarak üst düzey bir İranlı komutan, İsrail’in Suriye’nin Kuneytra bölgesinde gerçekleştirdiği ve altı Hizbullah mensubunun öldürüldüğü saldırıda yaşamını yitirmişti.

Kaynak:Al Jazeera ve  AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;