Ortadoğu

Suriyeli isyancılar sosyal hizmet verecek

Çatışma bölgelerinde yaşayan halkın elektrik, su, gıda, eğitim ve temizlik gibi alanlarda karşılaştığı sorunlar, 'Sivil İdare Konseyleri' aracılığıyla çözülecek.

Konular: Suriye

Haberin Öne Çıkanları

İstanbul'da açıklandı

'Kargaşaya hayır'

Geçiş dönemine hazırlık

Çatışmalar nedeniyle bu yıl okula gidemeyen Suriyeli çocuklar, en çok gıda ve ilaç sıkıntısı yaşıyor. [AFP]

18 aydır çatışmalar ve şiddet altında Suriye’de, halk ülkenin bazı bölgelerinde temel ihtiyaçlarından ve devlet hizmetlerinden yoksun. İstanbul’da bir araya gelen Suriye muhalefetinin önde gelen isimleri, ülkelerinde aksayan sosyal hizmet açığını kapatmak için bir proje ilan etti.

Muhalifleri temsil eden en büyük oluşum Suriye Ulusal Konseyi (SUK) ile diğer bazı muhalefet temsilcilerinin bir araya geldiği toplantıda, 'Sivil İdare Konseyleri'nin kurulduğu açıklandı.

KRONOLOJİ: SURİYE'DE İÇ SAVAŞ

SUK üyelerinden işadamı Ömer Şevvaf, Sivil İdare Konseyleri’nin amacının ülkede oluşan yönetim boşluğunu doldurmak olduğunu söyledi. Şevvaf, 'Kargaşaya Hayır' sloganıyla kurulan Sivil İdare Konseyleri’nin Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) egemen olduğu bölgelerdeki sağlık, temizlik, elektrik, su ve eğitim hizmetlerinin daha düzenli biçimde yürütülebilmesi için faaliyet göstereceğini belirtti.
 
Muhalifler bu oluşumla ayrıca, Devlet Başkanı Beşşar Esed sonrası geçiş döneminde sosyal yaşamın normalleştirilmesinde etkin rol alacağını düşünüyor. Şevvaf, iktidar değişikliği sonrası meydana gelebilecek otorite boşluğuyla yaşanması muhtemel iç karışıklıkları ve kanunsuzlukları Sivil İdare Konseylerinin dolduracağını ifade etti.
 
Toplantıda söz alan insan hakları aktivisti Ammar Kurabi de, Sivil İdare Konseyleri’nin siyasi bir hedefi olmadığını, SUK ve ÖSO ile koordineli biçimde devlet hizmetlerini organize etmeyi amaçladığını söyledi.
 
‘Demokratikleşme fırsatı’
 
Bir diğer muhalif örgüt olan Suriye Devrim Yüksek Konseyi’nin başkanı Süleyman El Hiraki ise, Sivil İdare Konseyleri’nin uzunca bir süredir kendi kendini yönetme kültüründen uzak kalan bir halk için önemli fırsat olduğunu vurguladı. 
 
Suriye halkının yerel yönetimlerden başlayarak konseyler kurmaya başladığını, toplumun, tabanından yukarıya doğru demokratikleştiğini dile getiren El Hıraki, "Suriye Devrimi ile halkımız 1963'ten bu yana ilk kez mahalle ve köylerde kendi meclislerini kurdu ve kendi karalarını kendileri veriyorlar, bu deneyim yeni Suriye'nin kendi kendini yönetmesi için tarihi bir adımdır" diye konuştu.
 
300 bin Suriyeli mülteci
 
22 milyon nüfusa sahip Suriye’de 15 Mart 2011’de başlayan yönetim karşıtı ayaklanma bir süre sonra iç savaşa dönüşünce, ülkenin pek çok bölgesinde halk şiddetle iç içe yaşamak zorunda kaldı. Ülkenin askeri harcamaları artarken, güvenlik ve istikrar sorunu özellikle küçük şehir ve kasabalarda halkı temel devlet hizmetlerinden yoksun bıraktı. 
 
Çatışmaların devam ettiği bölgelerde başta elektrik, su, gıda ve ilaç sıkıntısı yaşanırken halk temel gereksinimleri için yardıma muhtaç durumda. Ülkede kötüleşen koşullar nedeniyle bugüne kadar yaklaşık 300 bin Suriyeli, komşu ülkeler Türkiye, Ürdün, Lübnan ve Irak’a sığındı. 
 
Kaynak: Ajanslar
 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;