Suriye'de iç savaş

Suriyeli muhalif lider hava saldırısında öldü

Suriye'deki en büyük muhalif gruplardan Ceyş el İslam'ın lideri Zehran Alluş, Şam kırsalındaki bir hava saldırısında öldü. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Alluş ile birlikte Ceyş el İslam'ın 5 komutanının daha Doğu Guta'ya düzenlenen saldırıda öldüğünü duyurdu.

[Fotoğraf: Al Jazeera - Arşiv]

Suriye'de rejimle savaşan en önemli muhalif gruplardan Ceyş el İslam'ın lideri 44 yaşındaki Zehran Alluş, Şam'da muhaliflerin kontrolündeki bölgeye düzenlenen Rus hava saldırısında öldü. Reuters'a konuşan iki muhalif kaynak, hava saldırısının Ceyş el İslam'ın ana karargâhını hedef aldığını, Alluş'un da bu saldırıda öldüğünü söyledi.  Anadolu Ajansı da Şam'ın Doğu Guta bölgesindeki kaynaklardan aldığı bilgiye dayandırdığı haberinde, saldırının Merce el Sultan semtinde Alluş'un örgütün üst düzey komutanları ile toplantı yaptığı karargaha düzenlendiğini belirtti. Rusya'nın resmi haber ajansı Ria'nın uluslararası kanalı Sputnik de saldırıyı Rus savaş uçaklarının düzenlediğini duyurdu. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de Ceyş el İslam'a yönelik saldırıyı doğruladı. Gözlemevi'nin Başkanı Rami Abdürrahman "Ceyş el İslam'ın liderleri ve birçok üyesi öldü. Grubun lideri Zehran Alluş ile birlikte 5 komutan daha Doğu Guta'daya düzenlenen saldırıda öldürüldü" açıklamasını yaptı. 

Yaklaşık 20 bin savaşçısı bulunan ve Suriye'deki en düzenli silahlı gruplardan biri olan Ceyş el İslam'ın üst düzey kadrosuna düzenlenen saldırının ardından grubun yeni lideri Ebu Hammam Buveydani oldu. 

Ceyş el İslam'ın yeni lideri Ebu Hamma Buveydani

Zehran Alluş kimdir? 

Muhammet Zehran Alluş, Suriye'nin önde gelen şeyhlerinden biri olan Abdullah Muhammet Alluş'un oğlu. Şam'ın hemen dışındaki Duma'da yaşayan Alluş, 2009 ylında Suriye rejiminin İslami gruplara yönelik bir operasyonunda gözaltına alınarak Sednaya hapishanesine atıldı. 2011 yazında, bir af sonucu serbest kalınca, silahlı direnişe katıldı.
Duma'da kurduğu "İslam Bölüğü" adlı grup ile faaliyet göstermeye başlayan Alluş, yaptığı operasyonlarla herkesin dikkatini çekti. Yeni katılımlar ile büyüyen çekirdek kadro önce Liva El İslam (İslam Tugayı) ismini alarak faaliyet sahasını genişletti. Liva El İslam, 18 Temmuz 2012'de başkent Şam'da meydana gelen bombalı saldırıyı üstlenmişti. Saldırıda Savunma Bakanı Davut Raciha, Savunma Bakan Yardımcısı Asıf Şevket ve eski Savunma Bakanı Korgeneral Hasan Turkmani yaşamlarını yitirmişti.
Liva El İslam daha sonra Ceyş El İslam (İslam Ordusu) ismini alarak 25 bin kadar savaşçıyı bir araya getirdi. 22 Kasım 2013 tarihinde Alluş, Ahrar El Şam, El Tevhid Tugayı ve Sukur El Şam Tugayı gibi Şam ve Halep arasında faaliyet gösteren diğer güçlü direniş grupları ile birlikte "İslami Cephe" bayrağı altında ortak hareket etme kararı aldı.

Zehran Alluş yaklaşık 1 yıl önce Al Jazera Türk'ün sorularını yanıtlamıştı. 

Kaynak: Reuters, Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;