Suriye'de iç savaş

Suriyeli muhaliflerden birlik adımı

Suriyeli muhaliflerin çatı örgütü Yüksek Müzakere Konseyi'nin Genel Koordinatörü Riyad Hicab, Ankara'da silahlı muhalif gruplarla bir araya geldi. Gruplar, tek bir çatı altında toplanmaya hazır olduklarını açıkladı.

Suriyeli muhaliflerin kurduğu Müzakere Yüksek Komisyonu Başkanı Riyad Hicab. [Fotoğraf: Reuters]

Suriyeli muhaliflerin Aralık ayında Riyad’da kurdukları Yüksek Müzakere Konseyi Genel Koordinatörü Riyad Hicab, silahlı muhalif gruplarla bir araya geldi. Ankara’da düzenlenen toplantıya Ceyş-ul İslam, Ahrar-u Şam, Ceyş-ul mücahidin, 13. Tugay, Özgür Suriye Ordusu bileşenleri ve başka silahlı gruplar da katıldı.

Katılımcılar, Suriye’de Rusya saldırıları ve Esed’in kuşatmalarına karşı silahlı mücadele çabalarının birleştirilmesi gerektiği konusunda hem fikir olduklarını vurguladı.

Suriye’de meselenin devrimden Rusya ve İran işgaline karşı mücadeleye dönüştüğünün altını çizen gruplar, tek bir askeri çatı altında birleşmeye hazır olduklarını belirtti.

Ankara toplantısına Ceyş-ul İslam’ın temsilcisi olarak katılan Müzakere Heyeti’nin Baş müzakerecisi Muhammed Alluş, Esed’in ve Putin’in barış istemediğini ve bundan dolayı muhalifler silahlı mücadeleye devam etmek zorunda olduğunu söyledi.

"Suriyeliler sadece kendileri için savaşmıyor. Onlar aslında tüm Müslümanlar için savaşıyor. Mesele bizim tirandan kurtulmaktan çıktı. Esed’in bir ateşkes ya da herhangi bir karar almak için bir egemenlik alanı kalmadı.

Bundan dolayı tüm dostlarımıza ve komşularımıza, uluslararası toplumuna daha çok baskı uygulaması çağrısını yaptık ve sahada kendini kanıtlayan silahlı gruplara desteğini artırmasını istedik. Biz gerçekten barış istiyoruz. Fakat Beşşar Esed ve Putin Barışı istemiyor. Onlar sadece daha çok kan akıtmak istiyor. Bundan dolayı biz silahımızı taşıp bu katil regime karşı mücadelemize devam etmek zorundayız."

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;