Suriye'de iç savaş

Suriyeli muhaliflere yeni tip Grad füzesi verildi

Suriyeli muhalifler, yabancı ülkelerden yeni tip Grad füzeleri aldıklarını açıkladı. Muhalifler, ülkede savaşın başlamasından bu yana ilk kez bu tipte Grad füzeleri aldıklarını söylüyor.

 

Reuters'e konuşan muhalif komutan Faris Bayuş, yabancı ülkelerin kendilerine ilk kez karadan karaya kullanılan yeni tip Grad füzeleri verdiğini söyledi. 

Bayuş, bu füzelerin kendilerine verilmesinin, Rusya'nın Halep'te artan saldırılarına bir yanıt olduğu görüşünde.

Muhalif komutan, Grad füzelerinin Halep ve Hama ile Suriye'nin batısındaki kıyı kentlerde kullanacaklarını söyledi. 

Aldıkları füze sayısına ilişkin soruya "mükemmel miktarda" yanıtını veren Bayuş, karadan havaya füze de istediklerini ancak bunun gerçekleşebileceğine dair bir sinyal almadıklarını belirtti.

Pazartesi günü Youtube'da yayınlanan bir videoda, Özgür Suriye Ordusu'ndan bir savaşçının Grad füzesi ile görüntüleri yer almıştı. Muhalif komutan Bayuş, videoda görülen füzenin, kendilerine verilen yeni tip Grad füzelerinden biri olduğunu söyledi.

Muhaliflere verilen Grad füzeleri, 22 kilometre ile 40 kilometre arasında bir menzile sahip. 

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;