Suriye'de iç savaş

Suriyeli Türkmenler sınıra yığıldı

Özgür Suriye Ordusu, Türkiye sınır hattındaki Türkmen köylerinde El Kaide'den kopan IŞİD ile çatışıyor. Çatışmalardan kaçan Türkmenler Türkiye sınırına yığıldı.

Konular: Suriye, Ortadoğu
Suriye’deki Türkmen bölgeleri sık sık hem IŞİD hem de rejimin saldırılarına uğruyor. [Al Jazeera-Arşiv]

Al Jazeera'nin aldığı bilgilere göre Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), sabah saatlerinde IŞİD'in kontrolündeki Ziyadiye köyünü geri almak için saldırdı. Halep güzergahındaki köyde şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Çatışmalara Özgür Suriye Ordusu'ndan Fetih, Tevhid ve Muhammed Fatih Tugayları katılıyor. Çatışmalarda iki taraftan da ölü ve yaralılar olduğu bilgisi geliyor. 

Bir hafta önce ağır çatışmaların yaşandığı Çobanbey kasabasının yakınlarındaki Ziyadiye köyündeki çatışmalar etraf köylere de sıçradı. Öğle saatlerinde Düden köyünde de çatışma başladı. 

Başta Ziyadiye olmak üzere Düden, Real ve Aktarin köylerinden kaçan siviller Türkiye'ye kaçıyor. Al Jazeera kaynaklarına göre Türkiye'nin Kilis sınır kapısı ve çevresinde çok sayıda Suriyeli içeri girmeye çalışıyor.

Türkiye sınırında IŞİD tehdidi

Rakka ve Azez arasındaki alanı ele geçirmek isteyen IŞİD, bu geniş bölgede yer alan 170 civarında Türkmen köyünü de kendi kontrol alanına dahil etmeye çalışıyor.

Türkiye sınır hattında 270 kilometrelik bir alanı kapsayan bu hat, Öncüpınar ve Akçakale kapılarını da içine alan bir bölge.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;