PKK

Suruç'ta bombalı saldırı girişimi

Şanlırfa'nın Suruç ilçesinde, bomba yüklü araçla saldırı düzenlemek isteyen kadın, polisin kendisini farketmesi ve ateş etmesi üzerine araçtaki bombayı infilak ettirdi ve öldü. Saldırganın Suriye'nin Telabyad ve Kobani arasındaki bölgeden sınırı geçerek Türkiye'ye girdiği açıklandı.

Konular: Türkiye, PKK
[Fotoğraf: DHA]

Şanlırfa'nın Suruç ilçesinde, Suruç Emniyet Müdürlüğü'ne bomba yüklü araçla saldırı düzenlemek isteyen bir kadın, kendisini fark edip durdurmak isteyen polislerin uyarılarına rağmen kaçtı. Polislerin kovaladığı kadının kullandığı araç, mezarlık yakınlarında sıkıştırıldı. Ancak saldırgan araçtaki bombayı infilak ettirdi. Gürültüyle meydana gelen patlamada saldırgan öldü. Saldırganın Suriye'nin PKK/PYD kontrolündeki bölgesinden Türkiye'ye girdiği ve takip altında olduğu açıklandı. 

Şanlıurfa Valiliği'nden de olayla ilgili yaptığı ilk açıklamada, aracın istihbari bilgiler doğrultusunda yaklaşık bir haftadır takibe alındığını belirtilerek, şöyle denildi:

"21.04.2017 tarihinde ilimiz Suruç İlçesi'nde saat 16.30 sularında Suruç Devlet Hastanesi yanında 33 CFY 67 plakalı araç, yaklaşık bir hafta önce elde edilen istihbari bilgilere dayanılarak takibe alınmış, araçta bulunan terörist takip edildiğini anlayınca kendisini patlatmıştır. Patlamada ölen teröristin kimliğini belirlemek üzere kimlik tespit çalışmaları başlatılmış olup, meydana gelen patlamada başka can kaybı yaşanmamıştır."

Valilik, ikinci açıklamasında, hedefin 23 Nisan ve 1 Mayıs kutlamaları olduğuna dikkat çekilerek şöyle denildi:

"21.04.2017 tarihinde İlimiz Suruç ilçesinde saat 16.30 sularında Suruç Devlet Hastanesi yanında bomba yüklü bir araç patlamıştır. 23 Nisan ve 1 Mayıs etkinliklerini kana bulamak isteyen terör örgütü mensuplarınca hazırlanan bomba yüklü araç Suruç ilçesi yakınında bulunan Devlet Hastanesi civarında içerisinde bir teröristin bulunduğu araç patlamıştır. Meydana gelen patlama sonrası araçta bulunan bir terörist etkisiz hale gelmiştir. Patlamada ölen teröristin kimliğini belirlemek üzere kimlik tespit çalışmaları başlatılmış olup, meydana gelen patlamada başka can kaybı yaşanmamıştır. Olayla ilgili inceleme başlatılmıştır."

"Suriye'den Türkiye'ye girdi"

Bir hafta önce Suriye'den gelen kadın saldırganın Suriyeli olduğu ve bir hafta önce, Suriye'nin Telabyad ve Kobani arasındaki bölgeden sınırı geçerek Türkiye'ye girdiği belirtildi

Suriye'de PKK'nın Suriye kolu PYD saflarında savaşan saldırgan, örgütün hazırladığı bomba yüklü aracı patlatmak için Suruç'a girdiği kaydedildi.

PYD/PKK'lı kadının kimliğinin belirlenmesi için çalışmalar sürüyor.

Kaynak: DHA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;