Türkiye

Sur'un 6 mahallesinde yasak kalkıyor

Sur'da 11 Aralık'ta sokağa çıkma yasağı ilan edilen 6 mahallenin belirli sokaklarında yasak 27 Ağustos Cumartesi sona eriyor.

Konular: Türkiye, PKK
ARŞİV

diyarbakır ili sur kaymakamlığı, ilçenin 6 mahallesinde 11 aralık 2015 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının, 27 ağustos cumartesi saat 07.00 itibarıyla belirli sokaklarda sona ereceğini açıkladı.

söz konusu 6 mahalle cevatpaşa, fatihpaşa, dabanoğlu, hasırlı, cemal yılmaz ve savaş mahalleleriydi. geri kalan mahalle ve sokaklarda tuzakların imhası için arama - tarama faaliyetleri devam ediyor.

daha önce de bu mahallelerin bazı kısımlarda sokağa çıkma yasağı, operasyonların bitimiyle kaldırılmıştı.

açıklama

kaymakamlıktan yapılan yazılı açıklama şöyle:

"ilçemiz sur içinde bulunan 15 mahallemizin  6'sında (cevatpaşa, fatihpaşa, dabanoğlu, hasırlı, cemal yılmaz ve savaş) ve gazi caddesinde kamu düzeninin sağlanması, bölücü terör örgütü mensuplarınca sokak aralarına oluşturulan barikatların kaldırılması, çukurların kapatılması ve kurulan bombalı düzeneklerin imhası çalışmaları esnasında sivil vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini teminat altına alma adına 11 aralık 2015 cuma günü saat 16.00 itibari sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş idi.

söz konusu sokağa çıkma yasağı güvenlik güçlerince icra edilen operasyonun nihayete ermesi, alanın terör örgütü mensuplarından temizlenmesi, barikatların kaldırılması, çukurların kapatılması, tuzaklanmış patlayıcıların imha edilmesi ve kamu düzen ve güvenliğinin tekrar sağlanması nedeni ile cevatpaşa, fatihpaşa, dabanoğlu, hasırlı,  cemal yılmaz ve savaş, mahallelerinin tarihi surlar dışında kalansokaklarının tamamında ve dabanoğlu mahallesi dabanoğlu sokağın 43a ile 15 numaralı haneler dahil olmak üzere sokağın kuzey batısı, çiçekçi sokağın 1, 3, 5 ve 7 numaraları  hanelerde dahil olmak üzere, batı kısmının tamamında, 27.08.2016 cumartesi günü saat 07.00 itibari ile kaldırılmıştır.

geri kalan mahalle ve sokaklarımızda var olabilecek tuzaklamaların imha edilmesi ve ilgili alanın vatandaşlarımızın güvenli bir şekilde kullanımına uygun hale getirilmesi için arama- tarama faaliyetleri devam ettiğinden sokağa çıkma yasağı bir müddet daha devam edecek olup yasağın kaldırılması ile ilgili karar ayrıca duyurulacaktır.

vatandaşlarımıza kendi can ve mal güvenliği için alınan bu tedbire sağduyu ile riayet etmeleri nedeni ile teşekkür ediyoruz."

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;