Bilim-Teknoloji

T-Rex'in dişinde gizli silah vardı

En yırtıcı dinozorlardan Tyrannosaurus Rex'in dişlerinde daha önce bilinmeyen bir özellik bulunduğu ortaya çıktı. Testere dişlerin sağlamlığını artıran yapılar, T-Rex'in avlarını parçalarken dişlerinin kırılmasını önlüyordu.

Konular: Bilim-Teknoloji
T.rex önüne çıkan tüm canlıları kaçırıyordu. [shutterstock]

T-rex ve Velociraptor gibi dinozorları içeren teropodların dişlerini inceleyen bilim insanları, dinozorların dişlerinde çatlağa benzeyen yapılar tespit etti. Çatlakların aslında dişlerin içine uzanan kıvrımlar olduğu ve testere benzeri dişlerin fazlasıyla güçlenmesini sağladıkları anlaşıldı.

Toronto Mississauga Üniversitesi'nden Kirstin Brink, oldukça sert olan dişlerin, dinozor avının kemiğini ve etini parçalarken kırılmadığını söyledi. Brink, T-rex ve akrabalarındaki bu özelliğin ilk olarak 1990'lı yılarda fark edildiğini söyledi. Dişlerdeki çatlak benzeri yapılar ilk olarak T-rex'in kuzeni Albertosaurus'ta görülmüştü.

Livescience'a açıklama yapan Brink, geride kalan yıllarda çatlak benzeri yapıların Albertosaurus dışında sekiz farklı teropodda daha görüldüğünü söyledi. İlk bakışta dinozorların çatlakların dinozorlar büyük avları yerken oluştuğu düşünülmüştü.

Komodo ejderlerine kadar uzandı

Antik canlılarda dişleri güçlendiren bir yapı olduğuna yönelik ilk araştırma, dinozorlardan 40 milyon yıl önce yaşamış Dimetrodon ile başladı. Brink, teropodlar gibi testere dişli olan canlının dişini ikiye böldüğünde, dinozorlarınki ile farklı bir yapıda olduğunu gördü. 

Sekiz teropod türünden elde ettiği dişleri elektron mikroskobu altında inceleyen ve kimsayasal analizini yapan Brink, bazıları tam gelişmemiş olsa da dişlerin her birinde çatlak yapıların oluşumunu tespit etti. Dişlerin ayrıca birkaç ek mine tabakasına sahip olduğu ve böylece daha da güçlendiği anlaşıldı.

Brink, avlarından büyük parçalar koparmalarını sağlayan güçlü dişlerin dinozorların 165 milyon yıl hayatta kalmalarında büyük rol oynadığını söyledi.

Brink, teropodladaki testere görünümlü dişlerin bugün Komodo ejderlerinde de olduğunu ancak ejderin dinozorlardaki gibi güçlendirici yapılara sahip olmadığını söyledi.

Araştırmanın detayları Scientific Reports dergisinde yayımlandı.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;