Bilim-Teknoloji

T. Rex'in sırrı çözüldü

Bilim insanları dünyanın gördüğü en yırtıcı canlı olan Tyrannosaurus Rex’in, korkutucu görünümüyle uyuşmayan cılız kollarının sırrını çözdü. Son derece güçlü kafası ve boynu sayesinde kollarına ihtiyaç duymadığı anlaşıldı.

Konular: Bilim-Teknoloji

Haberin Öne Çıkanları

T. Rex kollarını kullanmıyordu

Katil balina gibi saldırıyordu

Boynu timsahlara da benziyor

T.rex önüne çıkan tüm canlıları kaçırıyordu. [shutterstock]

Araştırmalar en yırtıcı dinozor türü tiranozorların fiziksel özellikleri hakkında yeni bilgiler sundu. T. Rex ve diğer tiranozorların boyun yapısının kuşlarla benzer olduğunu tespit eden bilim insanları, kuşların beslenme şeklini inceleyerek dev dinozorların nasıl avlandığını daha iyi anlama şansı buldu.

ABD’nin Wisconsin-La Crosse Üniversitesi’nden Eric Snively ve meslektaşları, ‘Birçok kuşun davranışlarını incelediklerini ve tironozorlar ile aralarında bağlantı bulduklarını’ söyledi. Kümes tavuklarından kel kartala kadar değişen 10 türün derisine elektrotlar yerleştiren araştırmacılar, kuşların beslenme esnasındaki kas hareketlerini detaylı şekilde tanımlamayı başardı.

Snively, kuşların saldıracakları zaman veya yiyecekleri hedefe eğmeden önce kafalarını kaldırdıklarını ve bakışlarını hedefe sabitlediklerini fark etti. Kuşların sahip olduğu birçok kası içeren T. Rex’in de benzer hareketleri gösterdiği sonucuna varan araştırmacılar, dev dinozorun avını kafasıyla yukarı kaldırıp ısırık aldıktan sonra bacaklarıyla geriye itiyor olabileceğini belirtti.

T. Rex’e yakışmayan küçük kollar

Kuşların boynundaki ana kasın tiranozorlarda da bulunduğunu belirten Snively, “Kafayı sallama hareketi, köpeklerin sudan çıktıktan sonra silkinmesine benziyordu. Bu hareket büyük olasılıkla ölü bir avdan et koparmak için yapılıyordu” dedi. Snively, birçok kuşun beslenme anında kafalarını salladığına dikkat çekti.

Çok güçlü boyun kaslarına sahip olması, T. Rex’in cüssesine kıyasla neden çok küçük kollara sahip olduğuna da açıklık getirdi. Snively, ‘Güçlü ısırıkları ve süper bulldog boynu sayesinde T. Rex’in kollarına ihtiyaç duymadığını’ belirtirken, avını ısıran, sarsan ve çeviren dinozorun vücudunun ön kısmını daha çok ‘Katil balina gibi kullandığını’ söyledi.

Tiranozorların boyun yapısının aynı zamanda timsahlara da benzerlik gösterdiğini belirten Snively, “Bir kuş gibi saldırdıklarını ve timsah gibi sarsarak yediklerini söyleyebiliriz” ifadesini kullandı. ABD’li araştırmacı, dinozorlar ile kuşlar arasında akrabalık derecesi ne kadar uzak olsa da, benzerliklerin fazla olduğunun da altını çizdi.

Kaynak: Newscientist

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;