Kafkasya

Tacikistan'da ilk kadın aday

Muhalif İslamcı ve sosyal demokrat partiler, cumhurbaşkanlığı seçiminde seküler kimliğiyle bilinen Babanazarova’yı ortak aday gösterdi.

Haberin Öne Çıkanları

İnsan hakları aktivist

İslamcılar imaj yeniliyor

Seçilme şansı yok

65 yaşındaki aday, etkin bir insan hakları savunucusu. Mahkumlar, göçmen işçiler gibi konularda çalışıyor. [AFP]
Tacikistan’da 6 Kasım tarihinde yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde, ilk kez bir kadın aday yarışacak. Muhalif Sosyal Demokrat Partisi ve İslami Uyanış Partisi ile ülkedeki bazı sivil toplum örgütlerinin kurduğu Reform Güçler Birliği, ünlü insan hakları savunucusu ve avukat Aynihal Babanazarova’yı cumhurbaşkanlığına aday gösterdi. Babanazarova'nın İslami partinin desteğiyle yarışa katılması, ülke genelinde tartışılıyor.
 
Aynihal Babanazarova, ülkede her kesimden entellektüelin saygı duyduğu bir isim. Ülkedeki mahkûmların, göçmen işçilerin ve kadın haklarının etkin bir savunucusu. 65 yaşındaki avukat, 'Perspektif +' adlı sivil toplum örgütüne de başkanlık ediyor.
 
Babanazarova, seçildiği takdirde, yürütme organını yerelleştirip KOBİ’leri destekleyeceğini söyledi.
 
İslamî parti imaj peşinde
 
Babanazarova'nın adaylığını destekleyen İslamî Uyanış Partisi, muhafazakar ve radikal islamcı kimliği yüzünden geçmişte sıkça eleştirilere maruz kaldı. Karşıtları tarafından parti şeriat düzeni istemekle suçlandı.
 
Parti yöneticileri, kendileriyle ilgili önyargıları kırmanın peşinde. Babanazarova'nın aday gösterilmesi, partinin geleceğinde belirleyici rol oynayabilir.
 
İslamî Uyanış Partisi lideri Muhiddin Kabiri, "Seçimleri kaybedebiliriz. Ancak bu fırsatı mesajımızı iletmek için kullanabiliriz" ifadesini kullanıyor. Kabiri, kadın adayla ılımlı bir parti olarak tanınmak istediklerini söylüyor.
 
Tacik siyasetçi Rajab Mirzo ise, İslami partinin mevcut liderinin modern giyim kuşamıyla fark yarattığını düşünüyor. Ayrıca, kadın adayla seçimlere girilmesi partinin imajını düzeltiyor.
 
Mucize beklenmiyor
 
Reform Güçler Birliği'nin 6 Kasım'daki seçimleri kazanmak gibi bir iddiası yok, çünkü Cumhurbaşkanı İmamali Rahman sandığın açık ara favorisi.
 
Muhaliflerin hedefi, uzun vadede başarıya ulaşmak.
 
Tacikistan’da muhalif olmak zor
 
Ülkede muhalif partiler oldukça zayıf. 63 sandalyeli mecliste, iktidar partisi vekillerinin sayısı 55.
 
Muhalifler, kadın hukukçunun adaylığını umut verici bir gelişme olarak görüyor. Çünkü, Cumhurbaşkanı İmamali Rahman ve iktidardaki Halk Demokrat partisi, 20 yıldır ülkeyi yönetiyor. 1993'ten beri devletin bütün kurumlarını kontrolünde tutan parti, muhalefete boş alan bırakmıyor.
 
Muhalif liderler, sıklıkla savcıların hedefi haline geliyorlar. Geride kalan dokuz ayda, iki muhalif lider haklarında açılan soruşturmalarla hakim karşısına çıktı.
 
Ülkede geçmiş yıllarda gerçekleşen seçimlerin, uluslararası standartlara uymadığı ve sonuçların hileli olduğu da pek çok kez iddia edildi. 
 
İktidardaki Halk Demokrat Partisi'nin adayı Cumhurbaşkanı Rahman, 1994, 1999 ve 2006 yıllarında yapılan seçimlerde üç kez cumhurbaşkanı seçilmişti.
 
Halk Demokrat Partisi, 2010 yılındaki genel seçimlerde yüzde 71 oy almıştı.

1993 yılında Sovyetler Birliği'nden ayrılan Tacikistan'da, 8 milyona yakın insan yaşıyor.
 
Kaynak: Ajanslar
 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;