Gülen örgütü soruşturmaları

Tahliye kararını veren hâkim tutuklandı

'Paralel yapı' soruşturmasındaki tahliye krizinin iki hâkiminden Metin Özçelik'in dün tutuklanmasının ardından, Hâkim Mustafa Başer'in de tutuklu yargılanmasına karar verildi. Tutuklama gerekçelerinden biri "silahlı terör örgütü üyesi" olmak.

Konular: Türkiye
Mustafa Başer (solda) ve Metin Özçelik (sağda).

'Paralel yapı' soruşturmasında Samanyolu TV yöneticisi Hidayet Karaca ile eski polisler Yurt Atayün, Ali Fuat Yılmazer ve Ömer Köse gibi isimlerin de aralarında bulunduğu 70’e yakın polisin tahliyesine karar veren Hâkim Mustafa Başer, hakkında yakalama kararı çıkarılmasını takiben bu sabah Bakırköy Adliyesi'ne gitti. Metin Özçelik'in dün tutuklanmasının ardından, Hâkim Mustafa Başer'in de tutuklu yargılanmasına karar verildi. 

Başer'in tutuklanma gerekçeleri: "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek" ve "silahlı örgüt üyesi olmak." Mustafa Başer tutuklama kararının ardından Silivri Cezaevi'ne gönderildi. 

Başer Perşembe günü Twitter hesabından Cuma sabahı adliyeye gideceği mesajını atmıştı.

 

Hâkim Özçelik dün tutuklandı

HSYK Başmüfettişi Yunus Nadi Kolukısa'nın iki hâkim hakkında soruşturma başlatmasını takiben ön rapor hazırlandı. Rapor kapsamında Özçelik ve Başer HSYK tarafından önce açığa alındı. Soruşturma kapsamında savcı yetkilerine sahip olan HSYK Müfettişi Yunus Hadi Konuk, Perşembe günü iki hâkim hakkında gözaltı kararı verdi. 

'Terör örgütü üyeliği’ suçlamasıyla verilen gözaltı kararı İstanbul Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirildi. Kararı alan Başsavcılık iki hâkimin de adliyeye getirilmesini istedi. Polisler tarafından gözaltına alınmayan iki hâkim telefon ile aranarak, Bakırköy Başsavcılığı’na davet edildi. 

Perşembe günü adliyeye giden Hâkim Metin Özçelik, Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanarak Silivri Cezaevi'ne gönderildi.

Hakim Metin Özçelik tutuklandı.
[[Fotoğraf-DHA]]

Soruşturmada tahliye krizi

17- 25 Aralık soruşturmalarının ardından, emniyetten tasfiye edilen polisler daha sonra ‘devletteki paralel yapı’ soruşturmaları kapsamında tutuklanmıştı.
Polislerin tahliyesini isteyen avukatları, geçtiğimiz hafta Pazartesi günü nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği yerine İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi’ne başvurdu. Oysa sulh ceza hâkimlikleri kurulurken çıkarılan kanuna göre, ‘soruşturma kapsamındaki tutukluluk hallerine ve itirazlarına ilişkin başvuruları sulh ceza hâkimleri’ değerlendiriyor.
Talebi değerlendiren Metin Özçelik, polislerin tarafsızlığını yitirdiği için ‘reddi hâkim talebinde bulunduğu 10. Sulh Ceza Hâkimi'nin de reddi yönünde karar vermişti. Hâkim Özçelik tahliye taleplerinin gelmesi üzerine soruşturma savcılarından şüphelilerle ilgili dosyayı istedi. Ancak soruşturma savcılığı yetkinin Sulh Ceza Hâkimliği’nde olduğunu belirterek dosyaları göndermedi.
Soruşturma savcılığı tahliye taleplerini değerlendirmesi için ise dosyayı İstanbul 32. Asliye Ceza Hâkimliği’ne gönderdi. Bu mahkemenin hâkimi ise, Hrant Dink davasına bakan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin üye hâkimi olan Mustafa Başer.

70 polise tahliye kararı verdi

Hâkim Başer Cumartesi gecesi kararını verdi. Ancak soruşturma dosyalarını savcılığın ‘yetkili olmadığı’ gerekçesiyle göndermediği Başer, soruşturma dosyalarını incelemeden kararını açıkladı.
Hâkim Başer, Samanyolu TV yöneticisi Hidayet Karaca ile Yurt Atayün, Ali Fuat Yılmazer ve Ömer Köse gibi isimlerin de aralarında bulunduğu 70’e yakın polisin tahliyesine karar verdi.
Mahkemenin bu kararı ile yargıda yeni bir tartışma başladı. Çünkü Sulh Ceza Hâkimliği devreye girdi. Nöbetçi İstanbul 10. Sulh Ceza Hâkimliği bir karar verdi. Yetkinin kendisinde olduğunu belirten İstanbul 10. Sulh Ceza Hâkimliği ‘İstanbul 29. ve 32. Asliye Ceza mahkemelerinin kararlarının geçersiz olduğuna, soruşturma aşamasındaki tutuklama ve itirazları değerlendirme yetkisinin Sulh Ceza Hâkimliği’nde olduğuna’ hükmetti.

Sulh Ceza Hâkimliği bu kararını polislerin tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nden sorumlu Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na da göndererek, polislerin tahliye edilmesinin önüne geçti.
HSYK 2. Dairesi, Metin Özçelik ile Mustafa Başer'in, haklarındaki soruşturma sonuçlanana kadar tedbiren açığa alınmasına karar verdi.

Kaynak: DHA, AA, Al Jazeera
 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;