Ortadoğu

Tahran'daki Suudi Arabistan temsilcilikleri ateşe verildi

Suudi Arabistan’ın, aralarında Suudi vatandaşı Şii din adamı Ayetullah Nemr’in de olduğu 47 kişiyi idam etmesine tepki büyüyor. İran'ın başkenti Tahran'daki Suudi Arabistan Büyükelçiliği ile Meşhed'deki konsolosluk binası ateşe verildi. İran Cumhurbaşkanı Ruhani, saldırılar için "mazur görülemez ve her şeyden önce İran’a saygısızlık" dedi. Yetkililerden saldırganları bulmalarını istedi.

Suudi Arabistan, Tahran'daki büyükelçiliğinin ve Meşhed kentindeki konsolosluğunun basılmasının ardından İran'la ilişkilerini kesmişti. [Fotoğraf: Reuters]

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Twitter hesabından yaptığı açıklamalarda, "Şeyh Nemr’in idam edilmesini kınıyor, ailesi ve tüm Müslümanlara başsağlığı diliyorum. Bu eylem insan haklarını ve İslâmi değerleri ihlâl ediyor. Bu eylem, son yıllarda bölgeyi istikrarsızlaştıran mezhepçi politikalarla aynı doğrultudadır ve yalnızca terörü ve aşırıcılığı kızıştırmaktadır" dedi.

Ruhani, ülkesindeki Suudi Arabistan büyükelçiliği ve konsolosluğuna yapılan saldırılarla ilgili ise şu mesajları verdi:

"İran halkı bunun haydut kişi ve grupların yasadışı eylemlere girişmek ve İran’ın imajına zarar vermek için bir bahane haline gelmesine izin vermemelidir. Tahran ve Meşhed'de aşırıcı kişiler tarafından yapılan eylemler Suudi büyükelçiliği ve konsolosluğunun zarar görmesine yol açtı. Bu hiçbir şekilde mazur görülemez ve her şeyden önce İran’a saygısızlık demektir. Tüm İranlı yetkililer bu yasadışı eylemlerle mücadeleye tamamiyle bağlıdır. İran İçişleri Bakanlığı’ndan –Yargı ve İstihbarat Bakanlığı ile işbirliği içinde- bu saldırganları tespit etmesi ve yargı sistemine teslim etmesi için talepte bulunuyorum. Böylece adalet yerini bulabilsin, bu tip çirkin saldırılar durdurulabilsin ve İran’daki tüm siyasi misyonların tam güvenliği sağlanmış olsun."

Büyükelçilik ve konsolosluk ateşe verildi

Şii din adamı Ayetullah Nemr’in Suudi Arabistan tarafından idam edilmesine tepki olarak, Tahran'daki Suudi Arabistan Büyükelçiliği önünde protesto için toplanan göstericiler, elçilik binasına saldırdı.

Suudi Arabistan yönetimi aleyhinde sloganlar atan eylemcilerden bazıları elçiliğe girerek, binayı ateşe verdi.

Güvenlik güçleri olaylara müdahale ederek elçiliğe giren eylemcileri dışarı çıkardı.

Polisin müdahalesine rağmen göstericiler bir süre elçilik çevresinde beklemeye devam etti.

Bu sırada itfaiye ekipleri de yangını söndürdü.

İran'ın en büyük ikinci şehri Meşhed'de de Suudi Arabistan konsolosluğu ateşe verildi.

Tahran'daki Suudi Arabistan Büyükelçiliği yakıldı.
[Fotoğraf: Reuters]

[Fotoğraf: Reuters]

Suudi Arabistan yönetimi, aralarında Suudi vatandaşı Şii din adamı Ayetullah Nemr'in de olduğu 47 kişiyi idam etmişti.

İdamlar İran, Irak, ABD, AB ve tüm Şii gruplardan büyük tepki gördü. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Suudi Arabistan’ın politikalarından dolayı ‘büyük bedel’ ödeyeceğini söylerken, Suudi Arabistan, 'düşmanca açıklamalar' yaptığını belirttiği İran'ın Riyad Büyükelçisi'ne protesto notası verdi.

Kaynak: Reuters, AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;