Asya - Pasifik

Taliban Pakistan'da okula saldırdı

Taliban, Pakistan'ın Peşaver kentinde ordunun yönetimindeki bir okula saldırdı. 132'si çocuk 142 kişi kişi öldü. Pakistan yönetimi, saldırganların tek hedefinin en fazla sayıda öğrenciyi öldürmek olduğunu söyledi.

pakistan talibanı, hayber-pahtunhva eyaletinin başkenti peşaver'de askeri bölgede bulunan bir okula saldırdı. 500 civarında öğrenci ve öğretmenin bulunduğu okulda, 132'si çocuk 142 kişi öldü, 122 kişi yaralandı.  9 öğretmen ve okul müdürü de hayatını kaybenler arasında. 

Pakistan’daki kanlı eylemler

18 ekim 2007 – karaçi’de eski başbakan benazir butto’yu hedef alan bombalı saldırı: 139 ölü. bu saldırıdan kurtulan butto, 27 aralık’ta öldürüldü.

20 eylül 2008 – islamabad’daki lüks bir otele saldırıldı: 60 ölü

28 ekim 2009 – peşaver’deki bir pazara intihar saldırısı düzenlendi: 125 ölü

1 ocak 2010 – voleybol maçı hedef alındı: 101 ölü

28 mayıs 2010 – ahmedi mezhebine mensup kişilerin gittiği camilere saldırıldı: 82 ölü

9 temmuz 2010 – mohmand vilayetindeki pazarda intihar saldırısı düzenlendi: 105 ölü

3 nisan 2011 – sufilerin tapınağına saldırıldı: 50 ölü

19 ağustos 2011 – bir intihar bombacısı cuma namazı sırasında bir camiyi hedef aldı: 43 ölü

10 ocak 2013 – şii mahallesindeki bilardo salonuna intihar saldırısı düzenlendi: 92 ölü

22 eylül 2013 – peşaver’deki kilisede pazar ayininden çıkanlar hedef alındı: 82 ölü

10 haziran 2014 –karaçi havalimanı’nı kuşatan taliban, 27 kişiyi öldürdü.

olayın ardından pakistan'da üç günlük yas ilan edildi. olay, ülkede şimdiye kadarki en kanlı saldırılardan biri olarak kayıtlara geçti. 

saldırının ardından okul civarına çok sayıda güvenlik görevlisi gönderildi ve saldırganlara karşı operasyon başlatıldı. binadan uzun süre silah ve patlama sesleri duyuldu. bir süre sonra askeri yetkilier operasyonun sona erdiğini ve 9 taliban üyesinin öldürüldüğünü açıkladı.

'hedefleri en fazla sayıda öğrenci öldürmekti'

pakistan ordu sözcüsü tümgeneral asif selim bacva, saldırganların hedefinin, en fazla sayıda öğrenciyi öldürmek olduğunu söyledi.

bacva, peşaver kentindeki kolordu karagahında yaptığı basın toplantısında, "teröristler okula girdikten sonra auditoryumda yapılan töreni hedef alarak rastgele ateş ettiler... 7 komando ve 121 kişi yaralandı. teröristlerin hedefi en yüksek sayıda öğrenci öldürmekti, rehin almak değil. hiç bir talepte bulunmadılar" dedi.

okulda kayıtlı öğrenci sayısının 1099 olduğunu belirten bacva, 960 öğrencinin kurtarma operasyonu sırasında komandolar tarafından tahliye edildiğini söyledi.

bacva saldırganların okula arka duvarlardan atlayarak girdiğini belirtti.

'acılarımızı hissetmelerini istiyoruz'

pakistan talibanı’ndan okul saldırısıyla ilgili yapılan açıklamada “okulu hedef aldık çünkü ordu ailelerimizi hedef alıyordu, onların bizim acılarımızı hissetmelerini istiyoruz” ifadeleri yer aldı.

peşaver'deki al jazeera muhabirinin aktardığına göre saldırganlaer yüzlerce çocuğu rehin aldı. okul ordunun kontrolünde. taliban bu türden saldırıyı ilk defa yapıyor. okuldaki öğrencilerin çoğunluğu asker çocuğu. okul ilköğretim ve lise bölümlerini içeriyor. 

pakistan talibanı'nın sözcüsü muhammed horasani okula en az altı saldırgan gönderdiklerini ve saldırganlara askeri personeli vurmalarını emrettiklerini duyurdu. horasani, saldırganlar arasında intihar bombacılarının da bulunduğunu söyledi. taliban'ın sözcüsü, "intihar bombacılarımız okula girdi. kendilerine çocuklara zarar vermemeleri konusunda talimat verildi" dedi.

horasani, okul saldırısının ordunun kuzey veziristan’da düzenlediği saldırılara karşı bir misilleme hareketi olduğunu açıkladı.

'onlar benim çocuklarım'

peşaver'e giden pakistan başbakanı navaz şerif, olayla ilgili açıklamasında "onlar benim çocuklarım ve kayıplar da benim" ifadelerini kullandı.

beş yılda bin okula saldırı

insan hakları izleme örgütü ve uluslararası kriz grubu örgütlerinin son raporlarına göre 2009 yılından bu yana pakistan'da taliban en az bin okula saldırı düzenledi.

uluslararası kriz grubu'nun bir raporunda, "radikal militanlar için okullar, özellikle de kız okulları kolay hedef oluşturuyor" ifadesi yer aldı. 

kaynak: al jazeera, reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;