Enerji jeopolitiği

TANAP Projesi hızlanıyor

Azeri gazını Avrupa'ya taşıyacak TANAP Projesi hız kazanıyor. Başbakan Davutoğlu Bakü’de, TANAP Projesi’nin planladığı gibi 2018’de değil daha erken gerçekleşmesi için Azerbaycan ile mutabakata vardıklarını açıkladı.

Aralık ayında yapılan görüşmede TANAP'ın hızlandırılması konusunda mutabakata varıldı. [AA-Arsiv]

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile başkent Bakü'deki Zugulba Sarayı'nda, heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, Hazar Denizi'ndeki Şahdeniz Havzası'ndan çıkan doğal gazı Avrupa'ya taşıyacak TANAP Projesi'nin planlanandan önce hayata geçeceğini açıkladı.

"Avrasya ölçekli en büyük projelerin omurgasında, Türkiye-Azerbaycan işbirliği var. Bu omurganın enerji ve ulaştırma hatları özellikle önemli. TANAP Projesi daha önce hayal olan, Nabucco gibi projelerden sonra hayata geçmişse Türkiye-Azerbaycan arasındaki dostluk ve güven sayesinde geçti. Birçok ülkenin yapamadığını, Türkiye-Azerbaycan oturdu, konuştu ve hayata geçirdi. Diğerleri daha sonra geldi. Şimdi bugün yaptığımız müzakerelerde, görüşmelerde, Enerji Bakanlarımıza, TANAP Projesi’nin planladığı gibi 2018’de değil daha tez vakitte daha önce gerçekleşmesi için bir mutabakata vardık. Gece gündüz çalışacağız. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde TANAP Projesi için ne gerekiyorsa yapılacak. Aynı şekilde Azerbaycan için de geçerli. Çünkü TANAP ve Bükü-Tiflis-Ceyhan iki büyük proje olarak, petrol ve doğalgaz kaynaklarının Hazar’dan Akdeniz’e ve Avrupa’ya aktarımında temel kanallardır. TANAP’ın TAP ile bütünleşmesi de Avrupa içindeki dengeleri de etkileyecektir."

"Avrupa’nın enerji güvenliği söz konusu olacaksa..."

Davutoğlu, geçen pazar günü gerçekleştirilen Türkiye-AB Zirvesi konusunda da Aliyev’e bilgi aktardığını belirterek, zirve vesilesiyle görüştüğü Avrupalılara, "eğer Avrupa’nın enerji güvenliği söz konusu olacaksa, en güvenilir hattın Hazar kaynaklarının Türkiye üzerinden Avrupa’ya aktarılmasıdır" dediğini söyledi.

Ulaştırma konusunda da Türkiye ve Azerbaycan’ın öncülüğünü yaptığı, Gürcistan ile birlikte hayata geçirdiği Bakü-Tiflis-Kars hattının, Çin’den İstanbul’a ve Avrupa’ya kadar uzanan ortak koridorun omurgasını oluşturduğuna işaret eden Davutoğlu, "Bu hattın devreye girmesiyle, 2016'nın ilk yarısında, tarihi İpek Yolu yeni bir kavramla taçlanmış bir şekilde bugüne taşınmış olacak. Çin ile bu konuda yaptığımız görümeler var. Çin Devlet Başkanı ile Cumhurbaşkanımızın Antalya’da yaptığı görüşmelerde bu konular açık bir şekilde ortaya konmuştu" diye konuştu.

"Hedefimiz ticareti 15 milyar dolara çıkarmak"

Başbakan Davutoğlu, "Azerbaycan’ın kalkınması, bizim kalkınmamızdır. Türkiye’nin kalkınması da Azerbaycan’ın kalkınmasıdır" diyerek şöyle devam etti:

"Türkiye’nin 9 milyar dolarlık, Azerbaycan’ın 4 milyar dolarlık yatırımı söz konusu. İzmir’de PETKİM’in Türkiye’de Azerbaycan yatırımıyla birleşmiş olması bize büyük güç katmıştır. Hedefimiz, bu yatırımları en kısa sürede 20 milyar dolara, şu anda 5 milyar dolar olan ticaretimizi 15 milyar dolara çıkarmak. Bunun için gereken her türlü çalışmayı yapacak iradeye sahibiz."

"Başlıca ihraç yolumuz Türkiye"

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı'nın (TANAP) yapımıyla ilgili, "TANAP'ın gerçekleşmesinde hiçbir sorun yok. 2018'de belki de daha erken inşaat tamamlanacak ve böylece Azerbaycan Türkiye ve Avrupa'ya doğalgaz ihraç edecektir" dedi.

Azerbaycan'ın   zengin doğalgaz yatakları olduğunu söyleyen Aliyev, "2,6 trilyon metreküp doğalgaz rezervimiz var. Başlıca ihraç yolumuz Türkiye'dir. Türkiye üzerinden de Avrupa'ya" bilgisini verdi.

"Trans Anadolu Boru Hattı" (TANAP), Azeri gazının Avrupa’ya ulaştırılmasını sağlayacak 1850 kilometrelik bir boru hattı projesi. Proje toplam 10 milyar dolara mâl olacak. Projenin 2018'den itibaren Azerbaycan gazını Avrupa'ya oradan da Balkanlara taşıması planlanıyor.

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;