PKK

Tel Hamis Tugayları: Bahoz Erdal öldürüldü

Anadolu Ajansı, Suriye'de rejime karşı savaşan Tel Hamis Tugayları Sözcüsü Halid el Hasekavi’nin açıklamasına dayanarak, PKK'nın üst düzey sorumlularından "Bahoz Erdal" kod adlı Fehman Hüseyin'in Suriye'de öldürüldüğünü duyurdu.

Konular: PKK, Türkiye

Anadolu Ajansı’na konuşan Suriyeli muhalif Tel Hamis Tugayları Sözcüsü Halid el Hasekavi, PKK'nın üst düzey sorumlularından "Bahoz Erdal" kod adlı Fehman Hüseyin'in aracının havaya uçurularak öldürüldüğünü ifade etti.

Hasekavi, Fehman Hüseyin'in Cuma akşamı 20.30'da Himo beldesinden Kamışlı'ya giderken hedef alındığını söyledi. Fehman Hüseyin ile aralarında korumalarının da olduğu araçtaki en az 8 kişinin öldüğünü belirten Hasekavi, Suriye ve Türkiye halkına "müjde" olarak nitelendirdiği bu operasyonun uzun süren takip sonrası gerçekleştiğini ifade etti.

Hasekavi, PKK’nın Suriye topraklarında işgalci olduğunu söyledi. "Beşşar Esed rejiminin en büyük destekçilerinden biri olan PKK'nın bu üst düzey yöneticisine dönük gerçekleşen operasyonu Suriye şehitlerine, gazilerine ve Suriye zindanlarında işkence gören şerefli Suriye halkına armağan ediyoruz" dedi.

PKK'ya yakınlığıyla bilinen Fırat Haber Ajansı (ANF) AA'nın haberini "HPG kaynakları, Dr. Bahoz Erdal’ın Kürdistan’da görevinin başında olduğunu bildirdi" ifadesiyle yalanladı.

Tel Hamis Tugayları

Tel Hamis Tugayları'nın ismi bugüne kadar pek duyulmadı. Tel Hamis, Suriye'nin doğusundaki Haseke ilinde Arap nüfusun yoğun olduğu bir ilçe. YPG, IŞİD'in bir süreliğine  kontrol ettiği Tel Hamis'i Şubat 2015'te IŞİD'in elinden almıştı.

Arapça bazı haber kaynaklarında yer alan bilgilere göre, YPG oradaki halkı IŞİD sempatizanı olmakla suçlayıp insan hakları ihlâllerinde bulundu.

4 Temmuz'da benzer bir şekilde Tel Hamis'te YPG Asayiş (YPG'nin polis birlikleri) komutanının arabasına konulan bir bombanın infilak etmesi sonucunda iki koruma öldürülmüş, komutan ise yaralanmıştı. YPG bu olaydan sonra ruhsatsız silahları toplamak için ilçedeki evlere baskın düzenlemişti.

'Bahoz Erdal' kimdir?

"Bahoz Erdal" kod adlı Fehman Hüseyin, İçişleri Bakanlığı'nın aranan teröristler listesinde, kırmızı kategoride yer alan bir isim. Hüseyin'in başına 4 milyon liraya kadar ödül konulmuştu. Daha önce de  Fehman Hüseyin’in öldüğüne dair değişik zamanlarda haberler çıksa da bunların asılsız olduğu anlaşılmıştı.

1969 yılında Suriye'de doğan Fehman Hüseyin,  Şam'da tıp eğitimi aldı. 1990'lı yılların başında PKK’ya katılan Hüseyin, "Bahoz Erdal" ve "Doktor Bahoz" kod adlarını kullandı.

2004-2009 yıllarında örgütün askeri kanadı Halk Savunma Güçleri'nin (HPG) başına geçen Fehman Hüseyin'in adı, Yüksekova Dağlıca taburu ile Yeşiltaş ve Şemdinli Aktütün karakollarına düzenlenen saldırıların talimatını veren kişi olarak kayıtlara geçmişti.

Fehman Hüseyin, Abdulah Öcalan'ın talimatıyla PKK'nın Suriye'deki uzantısı olarak 2002'de kurulan terör örgütü PYD yapılanması içinde de söz sahibi olan isimlerden.

NTV’ye konuşan Milliyet Yazarı Nihat Ali Özcan, Bahoz Erdal için “Özellikle Öcalan’ın yakalanmasının ardından Suriye istihbaratı pek çok PKK sempatizanını örgütten geri çağırırken, bir kısmı kalmakta ısrar etti. Bahoz Erdal da kalmakta ısrar edenlerden biriydi. Hakkâri’de bölge sorumluluğunu üstlenmesi, onu popüler hale getirdi. Hem örgüt içerisindeki faaliyetleri, hem de Suriye’deki değişen durumda önem kazanmasıyla bilinen biri haline geldi” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Al Jazeera, AA ve NTV

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;