İnternet yasakları

TİB'e dava açıldı

Türkiye Barolar Birliği, mahkemenin sadece şikayetçi olunan hesapları kapatma yönündeki kararına rağmen Twitter'a erişimi tümden engelleyen Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması için dava açtı.

Konular: Türkiye
Metin Feyzioğlu
Türkiye Barolar Birliği Başkanı TİB'in kararının yürütmesinin durdurulması ve iptalini istemişti. [AA]

Türkiye Barolar Birliği(TBB)'nden yapılan açıklamada Twitter'a erişimin tamamen engellenmesine yönelik yargı kararı olmadığı hatırlatıldı, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı(TİB)'nın siteye erişimi engelleme işleminin hukuka aykırı olduğu savunuldu.

TİB'in yetki gaspı yaptığı ve ifade özgürlüğünü engellediği de öne sürüldü. 

TBB, erişimin engellenmesi kararının iptalini ve yürütmesinin durdurulmasını istedi.

"TBB, TİB'in hukuka aykırı keyfi idari eyleminin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Ankara İdare Mahkemesi'ne başvurmuştur."

Başvuru dilekçesinde, Twitter'a yönelik İstanbul'dan 3, Samsun'dan 1 mahkemenin verdiği "koruma tedbiri" kararlarına yer verildi. TBB, bu kararların hiçbirinde sitenin tamamına yönelik bir kapatma talebi olmadığını, şikayetçi olunan hesaplar için tedbir istendiğini belirtti. 

Dilekçede, Samsun'da verilen kararın "ihlâlin gerçekleştiği yayın, kısım ve bölümle sınırlı olarak içeriğe erişimin engellenmesine..." ifadelerini içerdiği belirtildi. 

Türkiye Barolar Birliği ayrıca kanunla varlığı sona eren Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın dosya devri dışında hiçbir işlem yapamayacağını, bu nedenle internet sitelerine erişimin engellenmesine karar verme yetkisinin olmadığını öne sürdü. 

Ankara Barosu suç duyurusunda bulundu

Ankara Barosu da “Ortada erişim engellenmesine dair bir mahkeme kararı yoktur; savcılık tarafından verilmiş bir kısıtlama tedbiri yoktur" diyerek erişim engelinin kaldırılması istemiyle dava vaçtı. Baro ayrıca görevi kötüye kullandıkları gerekçesiyle BTK ve TİB Başkanları için Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

TGC: Basın özgürlüğü ihlâl edildi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti(TGC) de Twitter'a yönelik erişimin engellenmesi işleminin iptali istemiyle Ankara 5. İdare Mahkemesinde dava açtı.
 
TGC'nden yapılan açıklamada cemiyetin de Twitter kullanıcısı olduğu, üyeleriyle ilişkilerini ve iletişimini Twitter üzerinden de sağladığı belirtildi: 
 
"Basın ve ifade özgürlüğü üç temel ilke üzerinde yükselir: Haberleri bilmek/habere ulaşmak, haber ve fikirleri eleştirmek/yorumlamak ve haberleri serbestçe yayabilmek hakkı. Bu ilkelerin her olayda ve her seferde aynı anda var olması zorunludur. Bir ilkenin idare tarafından engellenmesi, o ülkede basın/ifade özgürlüğünün zedelendiğinin ve hatta basın özgürlüğünün olmadığının açık kanıtıdır. İdare, Twitter'ı yasaklayarak, hiçbir nesnel kritere tabi olmadan, kısaca keyfilik içinde basın ve ifade özgürlüğünü açıkça ihlal etmiştir."
 
Kaynak: Al Jazeera

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;