Enerji

Total’in CEO’su Rusya’da öldü

Fransız petrol şirketi Total’in CEO’su Christophe de Margerie'nin özel uçağı Moskova’dan Paris'e gitmek için havalanırken kar temizleme makinesi ile çarpıştı. De Margerie ve kabin ekibi öldü.

Konular: Rusya, Fransa, Petrol
De Margerie, Ukrayna ile kriz yaşayan Rusya’nın enerji politikalarına verdiği destekle biliniyordu. [Fotoğraf: Reuters]

Rusya’nın başkenti Moskova’daki Vnukovo Uluslararası Havaalanı’nda Paris’e gitmek üzere özel uçağına binen Fransız petrol şirketi Total’in CEO’su Christophe de Margerie geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybetti. Pazartesi gecesi gerçekleşen kazaya, uçağın havalanmak üzereyken pistte kar temizleme makinesine çarpmasının neden olduğu açıklandı.

63 yaşındaki de Margerie’nin yanı sıra üç kabin görevlisi kazada öldü. Ölenlerin hepsi Fransa vatandaşı.

Kaza hakkındaki soruşturmayı yürüten Rus yetkililer, kar temizleme makinesinin sürücüsünün kaza sırasında sarhoş olduğunu açıkladı.

Kazanın olduğu saatlerde görüş mesafesinin de 350 metre olduğu açıklandı.

Fransa Başbakanı Manuel Valls, de Margerie için “Fransa Total’i dünya devi yapan olağanüstü bir işadamını kaybetti” dedi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Margerie'nin Fransa-Rusya ilişkilerinin geliştirilmesinde bulunduğu katkıyı övdü.

40 yıldır Total’de çalışan de Margerie, 2007’de 102 milyar Euro piyasa değeri olan Total’in CEO’su olmuştu.

De Margerie, Ukrayna ile kriz yaşayan Rusya’nın enerji politikalarına verdiği destekle biliniyordu.

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;