İsrail - Filistin sorunu

Trump aradı, Sisi geri adım attı

Mısır; Trump ile Sisi arasındaki telefon görüşmesinden sonra BM Güvenlik Konseyi'nde oylamaya sunmayı planladığı İsrail'in işgali altındaki Filistin topraklarında yasa dışı yerleşim faaliyetlerinin durdurulmasıyla ilgili karar tasarısını erteledi.

Mısır, BMGK'da oylanması için kendi sunduğu karar tasarısını erteledi. [Fotoğraf: Reuters]

Karar tasarısını çarşamba günü BMGK'ya taşıyan Mısır, bugün de tasarının istişare edilmesi için oylamanın ertelenmesi talebinde bulundu. 

Taslak metinde İsrail'den işgal altındaki Filistin topraklarında yasa dışı tüm yerleşim faaliyetlerini "derhal ve tamamen" durdurması isteniyordu. 

Güvenlik Konseyine dün sunulan taslak metinde "İsrail'in, yerleşim birimlerinin hiçbir yasal geçerlilik taşımadığı, uluslararası hukuku alenen ihlal ettiği, iki devletli çözüme ve adil, kalıcı ve kapsamlı bir barışa ulaşılmasının önünde büyük bir engel teşkil ettiği" belirtilmişti. 

Trump-Sisi görüşmesi  

Mısır'ın geri adımı, Trump ile Sisi arasındaki görüşmenin ardından geldi.

Mısır Cumhurbaşkanlığı, ABD'nin seçilmiş başkanı Donald Trump ile Sisi arasında bir telefon görüşmesi gerçekleştiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanlık Sözcüsü Alaa Yusuf, iki başkanın Filistin sorununa kapsamlı ve kalıcı bir çözüm bulmak için yeni yönetimin sorunun tüm boyutlarını ele almasına fırsat tanınması konusunda mutabık kaldıklarını söyledi.

Reuters’e konuşan ancak isminin açıklanmasını istemeyen bir İsrailli yetkili, Obama yönetimini karar tasarısını veto etme konusunda ikna edemedikleri için yeni ABD Başkanı Trump’ın geçici ekibiyle ‘yüksek düzeyde’ iletişim kurarak destek istediklerini söylemişti.

Trump, Mısır’ın BMGK’da oylamaya sunacağı karar tasarısının İsrailliler açısından adil olmadığı gerekçesiyle Obama yönetiminden, karar tasarısını veto etmeye çağırmıştı.

İsrail’in BMGK’daki kalkanı ABD

ABD, şimdiye kadar BMGK'da İsrail'e yönelik eleştirilerin karşısında durdu. 2011 yılında da ABD, BMGK'da İsrail'in yasa dışı yerleşim birimlerini kınayan karar tasarısını veto etmişti.

ABD, BMGK'yı İsrail'e karşı kalkan olarak  kullansa da Obama yönetimi İsrail'in yasa dışı yerleşim birimlerini eleştirdi. Bu nedenle BMGK'da oylamanın ilerleyen günlerde yapılması durumunda ABD'nin, Başkan Barack Obama'nın görev süresinin sonuna doğru nasıl bir adım atacağı merak ediliyor.

Kaynak: Reuters, AA ve Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;