Türkiye-Yunanistan ilişkileri

Tsipras Ege’yi aşacak

Yunanistan Başbakanı Tsipras resmi bir ziyaret için Ankara’ya geliyor. Davutoğlu ile yapacağı görüşmede birinci gündem maddesi, Ege Denizi’nde yaşanan göçmen krizi.

Konular: Göç, Enerji

17 Kasım akşamı İstanbul’a gelecek olan Aleksis Tsipras burada Başbakan Ahmet Davutoğlu ile birlikte Türkiye-Yunanistan hazırlık maçını izleyecek. Ardından Ankara’ya geçecek, 18 Kasım günü resmi ziyaretlerine burada başlayacak.

Tsipras’ın programında, CHP ve HDP'li yetkililerle görüşmeler de var. Tsipras, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ile görüşecek. Diğer Eş Başkan Selahattin Demirtaş ise ameliyat olduğu için görüşmede yer alamayacak.

Tsipras'ın Davutoğlu ile görüşmesinin en önemli gündem maddesi, Türkiye’den çıkarak Ege Denizi ya da Meriç Nehri üzerinden Yunanistan’a geçmeye çalışan göçmenler olacak. İki ülke arasında Trakya’da bulunan kara sınırına tel örgü ve duvar dikilmiş ancak bu durum Ege'yi aşmaya çalışan göçmen botlarının sayısını artırmıştı. Bu sebeple Ege Denizi'nden gelen ölüm ve boğulma haberleri de arttı. 

‘Bu dramdan Türkiye sorumlu’

5 Kasım’da Alman Bild gazetesine röportaj veren Tsipras, “Bizim pozisyonumuz mültecileri Türkiye’nin alması gerektiği yönünde. Türkiye’de mülteci kampları kurulmalı. Türkiye kaçakçılarla mücadele etmeli ve onları durdurmalı” demişti.

Türkiye sınırının AB sınırı olduğunu söyleyerek tel örgülerin sadece Yunanistan’ın kararıyla kaldırılamayacağını belirten Tsipras, kaldırılması halinde de botların Ege’ye yollanmasının sona ermeyeceğini söyledi. “Bu dramdan Türkiye sorumlu” dedi.

Mayıs ayında Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan arasında göçmen kaçakçılığı, terör ve organize suçlarla mücadele için ortak temas merkezinin kurulması konusunda anlaşma imzalanmıştı.Ardından Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias Türkiye’ye ilk resmi ziyaretini yapmış ve ‘Ege’yi barış denizi yapacağız’ demişti.

Ege’de son 10 ayda 3 bin 500 göçmen hayatını kaybetti

Ege Denizi’nden Yunan Adaları’na kaçışlar da sürüyor. Yunan Adaları’na ulaşan göçmenlerin asıl hedefi Almanya, Fransa gibi Batı Avrupa ülkeleri. Avrupa’da şu an 800 bin mülteci var. Geçişlerde trajediler de yaşanıyor. Akdeniz ve Ege üzerinden Avrupa'ya gitmeye çalışırken 10 ay içerisinde yaklaşık 3 bin 500 kişi ya boğularak öldü ya da kayboldu.

AB bu krize hazırlıksız yakalandı. Bazı liderler iki milyonun üzerinde mülteciyi ağırlayan Türkiye’de kamplar kurularak ve maddi yardım yapılarak mültecilerin Türkiye’de tutulmasını önerdi. Ekim ayında toplanan AB ve Balkan ülkeleri zirvesindeyse yarısı Yunanistan’da olmak üzere 100 bin kişilik bir mülteci kampı kurulmasına karar verildi. Kasım ayı sonunda AB ülkeleri ve Türkiye arasında bir zirve toplanarak mülteci krizi görüşülecek.

15-16 Kasım’da Antalya’da yapılan G-20 zirvesinin ağırlıklı ekonomi dışı konusu da mülteci kriziydi. Çipras’ın ziyareti, dünyanın en büyük ekonomileriyle mülteci krizinin görüşüldüğü G-20 zirvesi sonrası ve Avrupa Birliği ülkelerinin Türkiye ile yine aynı krizi ele alacağı zirvenin öncesine denk geliyor.

‘Türk akımı’ da gündemde

Rus gazını Türkiye ve Yunanistan üzerinden Avrupa’ya taşıyacak olan ve ilk gaz akışının 2016 sonunda başlaması beklenen Türk akımı projesi de iki başbakanın gündeminde.

Tsipras daha önce bu projenin Türkiye-Yunanistan ilişkilerini geliştirmeye katkı sağlayacağını söylemiş ancak ‘Türk akımı’ isminin kulağa hoş gelmediğini belirtmişti. Projenin Yunanistan’ın da enerji ihtiyacını karşılayacağını ancak AB yasalarıyla uyumlu hareket etmek zorunda olduklarını da dile getirmişti.

Tsipras’ın görüşmelerinde Kıbrıs’ta süren müzakere süreci de ele alınacak.

Yunanistan ekonomik krizle mücadele ediyor

Üç yıldan uzun süredir ekonomik krizle mücadele eden Yunanistan’da sol Syriza partisi Ocak 2015’te seçimi kazanmıştı. Partinin lideri Tsipras, kabul etmeyeceğini söylediği AB’nin reform paketi geçince erken seçime gitmişti. Eylül ayındaki seçimlerden Syriza yine birinci parti olarak çıktı.

Kaynak: Al Jazeera, Bild, UNHCR

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;