Kültür-Sanat

Türk sineması hafızasına kavuşuyor

Osmanlı döneminden günümüze Türk sineması bir arşivde toplanıyor. Proje tamamlandığında en kapsamlı veri tabanı ortaya çıkacak.

Konular: Kültür-Sanat
Yönetmenliğini Metin Erksan'ın yaptığı 'Sevmek Zamanı' veri tabanında yer alacak filmler arasında.

türk sineması araştırmaları projesinin bir uzantısı olarak gerçekleştirilen, türk sinemasına dair yazılı, görsel ve işitsel bir hafıza oluşturmak adına hazırlanan arşiv çalışması, haziran 2014’te bir internet sitesi üzerinden yayına girecek.

başlangıcından bugüne türk sinemasına dair neredeyse tüm materyallerin incelenerek hazırlandığı internet sitesi, www.tsa.org.tr adresinden yayın yapacak. herkesin erişimine ücretsiz olarak sunulacak veri tabanında, telif hakkı problemi olmadan on binlerce filme, görsel dokümana, bilgiye, kitap, gazete ve dergi röportajlarına, tez çalışmalarına erişmek mümkün olacak. bilim sanat vakfı (bisav) tarafından yürütülen ve istanbul şehir üniversitesi sinema televizyon bölümü ile birlikte istanbul kalkınma ajansı’nın katkılarıyla hazırlanan internet sitesi için tasnif ve tespit çalışmaları hâlâ devam ediyor.

proje koordinatörlüğünü sinemacı murat pay’ın yaptığı arşiv uygulaması sayesinde kültür zinciri içerisinde büyük bir yer tutan türk sinemasının gelecek kuşaklara aktarılması da sağlanacak. pay konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ‘bugüne dek 8 özel, 2 devlet arşivi bu anlamda elden geçirildi. meslek birlikleri, dernekler ve sektördeki firmalarla iletişime geçip, bilgi paylaşımında bulunmaya başladık. yurt dışında 15 civarı sinematekle iletişim kurarak erken dönem türk sinemasının izlerini araştırıyoruz. bu kapsamda taksim atatürk kitaplığı ve beyazıt devlet kütüphanesi'nden osmanlı'dan günümüze sadece sinema konulu 60 farklı derginin 3 bin sayısı dijitalize edildi. yine beyazıt devlet kütüphanesi arşivinden yaklaşık 5 bin 300 afiş, 3 bin lobi fotoğraflandı’ dedi.

haziran ayı içerisinde test yayınına başlayacak internet sitesinin danışma kurulunda, giovanni scognamillo, burçak evren, semih kaplanoğlu, peyami çelikcan, yalçın yelence, abdülhamit kırmızı, celil civan gibi isimler yer alıyor. proje kapsamında, agah özgüç ve vadullah taş gibi koleksiyonerlerin arşivlerinden istifade ediliyor. 8 kişinin tam, 5 kişinin ise yarı zamanlı çalıştığı proje, birçok gönüllü tarafından da destekleniyor.

kaynak: anadolu ajansı

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;