Türkiye-ABD ilişkileri

Türkiye ABD'den 1000 'akıllı bomba' alıyor

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'ye 70 milyon dolarlık 'akıllı bomba' paketinin satılmasını onayladı. Amerikan Kongresi 15 gün içinde satışı iptal yönünde bir karar almazsa 1000 'akıllı bomba' Türkiye'ye ulaştırılacak.

ABD'li vekillerin satışı bloke etmek için 15 günlük süreleri bulunuyor. Bu engel de aşılırsa Obama yönetimi, bombaların Türkiye'ye satışını gerçekleştirecek. Ülkede yurtdışına silah satışlarını denetleyen Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı, Amerikalı vekillere gönderdiği açıklamada Türk hükümetinin 1000 adet Müşterek Doğrudan Taarruz Mühimmatı (JDAM ) satın almak istediği yönünde bilgilendirdi. JDAM'ler konum belirleyen GPS'ler sayesinde tüm hava şartların hedefi vurabilen 'Akıllı bombalar' olarak nitelendiriliyor. 

Ajansın açıklamasında "Kendi savunma yeteneklerini güçlendirmesi için NATO müttefikimize yardım etmek ABD'nin ulusal çıkarların için hayatîdir" ifadelerini kullandı. 

Ajans, satışın onaylanması halinde Türk Hava kuvvetleri'nin Türk topraklarını koruma ve NATO ile işbirliği alanlarında kapasitesini güçlendireceği vurgulandı. 

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;