Dünya

Türkiye en mutsuz 10 ülke arasında

İsviçre merkezli WIN/Gallup araştırma şirketinin anketine göre en mutlu ülke Fiji. 65 ülkelik ankette Türkiye 56'ncı sırada.

Konular: Dünya
65 ülkede yapılan mutluluk anketinde Türkiye 56'ncı sırada yer aldı. [Fotoğraf: AA]

Uluslararası alanda piyasa araştırması ve anketler düzenleyen WIN/Gallup şirketi 38’nci “Yıl Sonu Anketi”ni yayınladı.

65 ülkede 64 bin kişi ile yapılan ankete göre 2014’te dünya genelinde mutlu olduğunu söyleyenlerin oranı geçen yıla göre 10 puan artarak yüzde 70'e yükseldi.

Türkiye, en mutlu ülkeler sıralamasında 56'ıncı oldu. Anket katılımcılarının yüzde 46'sı mutlu olduğunu söyledi.

Ankete katılanların yüzde 93’ünün “mutluyuz” dediği Fiji, en mutlu ülkeler sıralamasında ilk sırada yer aldı. Fiji’yi sırasıyla Kolombiya, Nijerya, Suudi Arabistan, Azerbaycan, Hindistan, Panama, Arjantin, Finlandiya ve Endonezya izledi.

En mutsuz kişilerin yaşadığı ülke ise Irak oldu. Ankete katılan Iraklıların yalnızca yüzde 31'i mutlu olduğunu belirtti. Yunanistan, Bulgaristan ve Sırbistan en mutlu ülkeler sıralamasında son dört sırayı Irak’la paylaştı.

Afrika ve Asya mutlu, Avrupa mutsuz

2014’ün en mutlu iki kıtası Afrika ve Asya, 2015’ten umutlu olduğunu söyledi.

Gelecek yılın iyi bir yıl olacağına inanan ülkelerin başında Nijerya yer alırken, en karamsar ülke Lübnan oldu.

Batı Avrupa ise en mutsuz bölgeler arasında yer aldı. Batı Avrupa ülkelerinde yaşayanların sadece yüzde 12'si 2015 yılında ekonominin daha iyi olacağına inandığını belirtti.

Dünya genelinde ise ankete katılanların yüzde 42'si 2015'in refah getireceğine inandığı söyledi.

‘Ülkem için savaşırım’ dediler

Anket katılımcılarına ayrıca “Ülkeniz için savaşır mısınız?” sorusu soruldu.

Birinci Dünya Savaşı'nın 100. yılının anıldığı 2014’te bu soruya ‘Evet’ yanıtını verenlerin oranı yüzde 60 oldu. Yüzde 27’si ise ‘Hayır’ dedi.

“Ülkem için savaşırım” diyenlerin oranı Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da yüzde 77’ye ulaşırken, Asya yüzde 71’le ikinci oldu.

ABD’li katılımcıların ise yüzde 44’ü ülkeleri için savaşmaya istekli olduğunu ifade etti.

Kaynak: AA, WIN/Gallup

 

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;