IŞİD

Türkiye genelinde IŞİD operasyonları

Türkiye genelinde IŞİD'e yönelik operasyonlarda 448 kişi gözaltına alındı.

Konular: Türkiye, IŞİD
[Fotoğraf: AA]

ankara emniyet müdürlüğü istihbarat ve terörle mücadele şube müdürlüğü (tem) şube ekiplerince işid'e düzenlenen operasyonda, çoğu yabancı uyruklu 60 şüpheli gözaltına alındı. sabaha karşı sincan, çubuk, yenimahalle ve mamak ilçelerinde birçok adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi. şüpheliler, sağlık kontrolünün ardından sorgulanmak üzere emniyet'e götürüldü.

istanbul ve kocaeli'de operasyon

istanbul cumhuriyet başsavcılığı terör ve örgütlü suçlar bürosunca yürütülen soruşturma kapsamında, işid yanlısı faaliyet göstermekle suçlanan ve haklarında eylem hazırlığında oldukları ihbarları bulunan, aralarında istanbul'da sorumlu düzeyde oldukları belirtilen kişilerin de yer aldığı şüphelilere eş zamanlı operasyon düzenlendi.

esenler, şişli, bağcılar, bahçelievler, maltepe, sultanbeyli, sancaktepe, güngören, beyoğlu, pendik ve ümraniye ilçelerindeki 20 adreste ve kocaeli'de bir adrese operasyon düzenleyen ekipler, f.z., y.s., m.k., i.k., y.k., i.a., m.ç., ö.y., s.u., y.a., f.t., a.u., v.k., h.e., r.c.k., a.t., b.s. ile yabancı uyruklu a.w. olmak üzere 18 şüpheliyi gözaltına aldı.

şüphelilerin ikamet ve araçlarında yapılan aramada çok sayıda dijital malzemeyle örgütsel doküman ele geçirildi. ayrıca operasyonda yakalanan 10'u çocuk 14 yabancı uyruklu kişi, sınır dışı işlemleri için bölge polis merkezlerine teslim edildi.

bursa

bursa emniyet müdürlüğü terörle mücadele şubesi ekipleri, nilüfer, osmangazi, yıldırım, gürsu ve orhaneli ilçelerinde belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi.

operasyonlarda işid üyesi oldukları iddiası bulunan ve aralarında yabancı uyrukluların da olduğu 46 kişi gözaltına alındı. şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürüyor.

izmir

izmir cumhuriyet başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında, il emniyet müdürlüğü terörle mücadele şubesi ekipleri, işid'e yönelik kent merkezi ve menemen ilçesinde belirlenen 9 adrese eş zamanlı operasyon düzenledi.

gözaltına alınan 9 şüphelinin işid adına çatışma bölgelerinde faaliyette bulundukları, örgüt üyeleriyle irtibat halinde oldukları, zaman zaman çatışma bölgelerine gidip geldikleri ve kentte eylem hazırlığında oldukları iddiası var.

şüphelilerin sosyal medya aracılığıyla işid'in propagandasını yaptıkları, kurdukları gruplarda örgüte eleman temini için çalıştıkları da iddia edildi. şüphelilerden suriye vatandaşı e.a.'nın, göçmen kaçakçılığı organizatörleriyle irtibat halinde olduğu, örgüt üyelerini sığınmacı görünümünde avrupa ülkelerine kaçırmak için araştırma yaptığı öne sürüldü.

adreslerde yapılan aramada çok sayıda örgütsel doküman ile bir av tüfeği ve bir ruhsatsız tabanca ele geçirildi. aa'ya göre şüphelilerin evlerinde fethullah gülen'e ait kitaplar da bulundu.

gaziantep

gaziantep cumhuriyet başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında il emniyet müdürlüğü terörle mücadele şubesi ekipleri, belirlenen 51 adrese operasyon düzenledi.

özel harekât ekiplerinin desteğiyle yapılan aramada çok sayıda örgütsel doküman ve belgeler ile bilgisayarlara el konuldu.

işid üyesi oldukları ve örgütsel faaliyetlerde bulundukları iddiasıyla 47 kişi gözaltına alındı. sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler, emniyete götürüldü.

şanlıurfa

[Fotoğraf: AA]

şanlıurfa merkez ve ilçelerinde çok sayıda özel harekât polisinin katılımıyla belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenlendi. aralarında pansiyon, iş yeri ve evlerin de bulunduğu 40 adreste yapılan aramada çok sayıda örgütsel doküman ve bilgisayara el konuldu, 100 kişi gözaltına alındı. örgütsel faaliyetlerde bulunulduğu belirlenen evler, zabıta ekiplerince mühürlendi. sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler, emniyete götürüldü.

adıyaman merkezli 5 ilde operasyon

öte yandan, adıyaman emniyet müdürlüğü terörle mücadele şubesi ekipleri, adıyaman cumhuriyet başsavcılığı'nın koordinesinde, suriye'deki çatışma bölgelerindeki örgüt üyeleriyle irtibatlı oldukları, örgütsel toplantılar düzenleyerek propaganda yaptıkları ve örgüte eleman kazandırmaya çalıştıkları öne sürülen şüphelilere yönelik adıyaman, istanbul, manisa, gaziantep ve samsun'da 84 adrese eş zamanlı operasyon düzenledi.

özel harekât ekiplerinin desteğiyle kent merkezinde 39, kahta, besni ve gölbaşı ilçelerinde 15, diğer 4 ilde de 30 olmak üzere 84 adreste yapılan aramada çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildi. operasyonda işid üyesi oldukları iddiasıyla 10 şüpheli gözaltına alındı. sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler, emniyete götürüldü.

konya

konya emniyet müdürlüğü terörle mücadele şubesi ekipleri, özel harekât polislerinin desteğiyle kent merkezinde belirlenen 74 adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. operasyonda işid üyesi oldukları iddiasıyla 37 kişi gözaltına alındı. konya eğitim ve araştırma hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirilen şüphelilerden birinin, basın mensuplarına, "yakışıklı çıkar mıyız?" demesi dikkat çekti. şüpheliler, daha sonra emniyete götürüldü.

bingöl

bingöl cumhuriyet başsavcılığıca yürütülen soruşturma kapsamında il emniyet müdürlüğü terörle mücadele şubesi ekiplerince, kent merkezinde belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi. operasyonda işid üyesi oldukları iddiasıyla 10 kişi gözaltına alındı. şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürüyor.

adana

adana emniyet müdürlüğü terörle mücadele şubesi ekipleri, merkez yüreğir ilçesine bağlı yeşilbağlar ve kiremithane mahallelerinde belirlenen adreslere operasyon düzenledi. özel harekât ekiplerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 500 polis, 53 adreste arama yaptı. operasyonda 25 kişi gözaltına alındı.

hatay

hatay emniyet müdürlüğü terörle mücadele şubesi ekipleri, merkez ve ilçelerde işid'e yönelik bazı adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi. operasyonda 38 kişi gözaltına alındı.

malatya

malatya il emniyet müdürlüğü terörle mücadele şube müdürlüğü ekipleri, kent merkezinde belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi. operasyonda işid üyesi oldukları iddiasıyla 2 kişi gözaltına alındı. sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler emniyete götürüldü.

kilis

kilis'te ise işid'e yönelik operasyonda 4 kişi yakalandı. kilis cumhuriyet başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, il emniyet müdürlüğü terörle mücadele şube müdürlüğü ekipleri, belirlenen 5 adrese operasyon düzenledi. özel harekât ekiplerinin destek verdiği operasyonda, işid üyesi oldukları ve örgütsel faaliyetlerde bulundukları iddiasıyla 4 şüpheli gözaltına alındı. yabancı uyruklu oldukları belirlenen şüpheliler sağlık kontrolünün ardından emniyete götürüldü.

çorum

çorum emniyet müdürlüğü terörle mücadele şubesi ekipleri, merkez ve bir ilçede, daha önce belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi. operasyonda işid üyesi oldukları iddiasıyla irak uyruklu 17 kişi gözaltına alındı. şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda bazı eşyalara da el konuldu. hitit üniversitesi çorum eğitim ve araştırma hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler daha sonra emniyete götürüldü.

diyarbakır

diyarbakır cumhuriyet başsavcılığıca yürütülen soruşturma kapsamında il emniyet müdürlüğü terörle mücadele şubesi ekiplerince, kent merkezinde belirlenen bazı adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi. operasyonda, işid üyesi oldukları iddiasıyla 4 kişi gözaltına alındı.

antalya

antalya cumhuriyet başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında il emniyet müdürlüğü terörle mücadele şubesi ekipleri, kent merkezinde belirlenen 10 ayrı adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. operasyonda, işid üyesi ve suriye'deki çatışma bölgeleriyle irtibatlı oldukları iddiasıyla suriye uyruklu 10 kişi gözaltına alındı. 

van

van emniyet müdürlüğü terörle mücadele ve özel harekât şubesi ekipleri, işid'e yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 9 adrese eş zamanlı operasyon düzenledi. operasyonda örgüt üyesi oldukları iddiasıyla 8 kişi gözaltına alındı, bir şüphelinin de arandığı öğrenildi. şüpheliler, ifade işlemleri için il emniyet müdürlüğü'ne götürüldü.

muğla

muğla emniyet müdürlüğü terörle mücadele ile özel harekât şube müdürlükleri ekipleri, fethiye ilçesi kumluova mahallesinde belirlenen adrese operasyon düzenledi. operasyonda, işid üyesi oldukları iddiasıyla suriye uyruklu 3 kişi gözaltına alındı. şüpheliler antalya'ya götürüldü.

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;