IŞİD

"Türkiye IŞİD'e karşı işbirliği yapmak istiyor"

İngiltere Başbakanı David Cameron, NATO zirvesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşme hakkında bilgi verirken, "Türkiye askeri ve istihbarat alanlarında işbirliği yapmak istiyor" dedi.

Konular: Ortadoğu, Avrupa
Erdoğan Galler'deki NATO zirvesinde İngiltere Başbakanı David Cameron ile de görüşme yapmıştı. [Fotoğraf: AA]

İngiltere Başbakanı David Cameron, geçen hafta Galler'de yapılan NATO zirvesiyle ilgili İngiliz Parlamentosu'nun alt kanadını bilgilendirirken, IŞİD'le mücadele konusunda Türkiye ile yapılan görüşmeleri de anlattı. IŞİD üyelerinin Türkiye'nin Suriye ve Irak sınırlarındaki geçişleriyle ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüştüğünü anlatan Cameron, "Türkiye, sınırındaki güvenliği daha da artırmak için halihazırda birçok adım attı ve yardım etmemiz için bizimle askeri, istihbarat ve güvenlik konularında işbirliği yapmak istiyor" dedi.

IŞİD ile mücadelede Kürtlere destek vermeyi sürdüreceklerini belirten Cameron, "Bu, hem silah sağlamayı hem de askerlerini eğitmeyi içeriyor" dedi. IŞİD ile mücadelenin Iraklılar tarafından yönetilmesi gerektiğini dile getiren Cameron, "Ancak bölgedeki ülkeleri bu çabaları desteklemeye teşvik etmeye devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

Cameron, parlamenterlerin Türkiye’nin için de bulunduğu NATO üyeleri ve bölgesel aktörlerin IŞİD tehdidi karşısında ne düşündüğü yönündeki bir sorusuna karşılık da Türkiye'nin yanıbaşındaki IŞİD tehdidinden çok endişeli olduğunu kaydetti.

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;