Suriye'de iç savaş

Türkiye YPG'yi ikinci kez vurdu

Türkiye, Suriye'nin kuzeyindeki YPG mevzilerini pazar günü de vurdu. PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, Türkiye'nin taleplerini reddettiklerini, herhangi bir müdahaleye direneceklerini söyledi. Birleşmiş Milletler’e mektup yazan Suriye, Türkiye'yi Azez civarına silah ve savaşçı göndermekle suçladı.

Al Jazeera'ye bilgi veren yerel kaynaklara ve Reuters haber ajansının Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne dayandırdığı haberine göre, Türkiye pazar günü de Suriye'nin kuzeyindeki YPG mevzilerini vurdu. Halep'e bağlı Azez ilçesindeki hedefler Fırtına obüsleriyle ateş altına alındı. Gözlemevi, topçu atışı sonucu iki militanın öldüğünü açıkladı.

Suriye’den BM’ye şikâyet

BM Genel Sekreterliği’ne ve BMGK Başkanı’na mektup gönderen Suriye Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin top atışlarını ‘güçlü bir şekilde’ kınadı. “Türkiye’nin Suriye topraklarına saldırıda bulunması, silahlı terörist gruplara doğrudan bir destektir” ifadesini kullandı.

Birleşmiş Milletler’e yönelik mektubunda “Türk yönetiminin suçlarını sonlandırın” ifadesini kullanan Suriye Dışişleri, Ankara’yı Suriye’ye silah ve savaşçı göndermekle suçladı. Bakanlık, Cumartesi günü Türkiye’nin ağır makineli silahlarla donatılmış 12 kamyonetle birlikte yaklaşık 100 silahlı kişiyi Bab-u Selam Sınır Kapısı’ndan Suriye'ye gönderdiğini iddia etti. Açıklamada 100 kişi arasında "Türk güçleri ve paralı askerlerinin de olduğuna inanıldığı" ifade edildi.

‘350 muhalif Türkiye üzerinden Suriye'ye girdi’

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de Feylak eş Şam örgütünden yaklaşık 350 muhalifin Türkiye’den Azez ve Tel Fırat’a gittiğini ifade etti. Gözlemevi, İdlib’in Atme kasabasındaki muhaliflerin, Türkiye’ye geçtikten sonra Bab-u Selam kapısından Suriye’ye tekrar girdiklerini iddia etti.

‘29 PYD'li öldürüldü’

ÖSO’ya bağlı Cephetu'ş Şamiye'nin Azez'deki Türkmen komutanlarından Zekeriya Karslı, Türkiye’nin saldırılarında 29 PYD'linin öldürüldüğünü ifade etti.

Karslı, Azez'e bağlı Minniğ köyü ve yakınındaki PYD güçlerine yönelik saldırıda 10, Maranas köyü civarındaki mevzilerde 12 ve Meryemin köyünde de 7 olmak üzere 29 kişinin öldüğünü söyledi. ''TSK'nın Suriye'deki PYD hedeflerine yönelik top atışları halen devam ediyor'' diye konuştu.

PYD, Türkiye'nin taleplerini reddediyor

YPG'nin siyasi kanadı PYD'nin Eşbaşkanı Salih Müslim ise, Türkiye'nin taleplerini reddettiklerini açıkladı. Reuters'e konuşan Müslim, Suriyelilerin, Türkiye'nin herhangi bir müdahalesine karşı direneceğini söyledi.

Müslim, Türkiye'nin Suriye'nin içişlerin karışma hakkı olmadığını savunarak, Türkiye'nin top ateşine tuttuğu hava üssünün, YPG tarafından geçen hafta ele geçirilmeden önce El Kaide bağlantılı Nusra Cephesi'nin kontrolünde olduğunu da ekledi.

‘Teröristlere destek’

BM Genel Sekreterliği’ne ve BMGK Başkanı’na mektup gönderen Suriye Dışişleri Bakanlığı, “Türkiye’nin Suriye topraklarına saldırıda bulunması, silahlı terörist gruplara doğrudan bir destektir” ifadesini kullandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri obüslerle cumartesi günü Halep’in kuzeyindeki Azez çevresinde ilerleyen PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD’nin silahlı gücü YPG’nin mevzilerine ve rejim güçlerine top atışları yapmıştı.

Askeri kaynaklar, YPG ve rejim güçlerine angajman kuralları çerçevesinde karşılık verildiğini açıklamıştı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, hedef alınan alanda askeri hava üssü Menneğ'nin de olduğunu ve üssün kontrolünün yakın zamanda muhaliflerden YPG'ye geçtiğini belirtmişti.

Menneğ, Türkiye sınırına kuş uçuşu 13,7 kilometre mesafede. Karayoluyla ise yaklaşık 18 kilometre.

"Fırtına" isimli obüslerin (topların) menzili ise 40 km.

[Fotoğraf: EPA]

ABD'den "Ortak düşman IŞİD" vurgusu

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby günlük basın açıklamasında, Türkiye'nin angajman kuralları çerçevesinde Suriye'de YPG ve rejim güçlerine karşılık top atışları hakkında soru sorulması üzerine hükümetinin görüşlerini paylaşmıştı. 

Kirby, "Halep'in kuzeyindeki durumdan endişeliyiz. Gerilimi düşürmek için çalışıyoruz. YPG'ye ve bağlantılı diğer güçlere, yeni alan kontrol etmeye çalışarak karmaşık durumu istismar etmemeleri çağrısında bulunduk. Ayrıca sınırın Türkiye tarafından gelen topçu atışlarına dair de raporlar aldık ve Türkiye'ye de bu atışları durdurma çağrısı yaptık" demişti.

Türkiye ve PYD'nin Azez koridorunun hemen doğusunda ortak bir düşmanı olduğunu söyleyerek IŞİD'i kasteden ABD Dışişleri Sözcüsü, "Her iki tarafa da bu ortak tehdide odaklanmaları, ki bu tehdit azalmadı, ve Münih'te uzlaşıldığı üzere saldırıları durdurmaları çağrısında bulunuyoruz" diye konuşmuştu.

"YPG derhâl Azez'den uzaklaşacak"

Erzincan ziyareti dönüşü havalimanında YPG mevzilerinin vurulmasına dair gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu ise, "YPG derhâl Azez ve çevresinden uzaklaşacak. Azez'in yakınına dahi yaklaşmayacak. Koridorunu tekrar kırma çalışmalarında bulunmayacak. Menneğ hava üssünü Türkiye’ye veya muhalefete karşı kullanma hevesine kapılmayacak, bu havaalanı da boşaltılacak" demiş; "Türkiye’nin sınır boylarında herkesin at oynattığı bir ortamda Türkiye’nin sessiz kalmasını kimse beklemesin" diye eklemişti.

Kaynak: Al Jazeera, AFP, AA ve Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;