Irak Kürdistan Özerk Bölgesi

Türkmen Türkçesi resmi dil

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Parlamentosu, Türkmen Türkçesinin resmi dil olarak kullanılmasını kabul etti. Türkmen nüfusun yüzde 20 çoğunlukta olduğu yerlerde, Türkmen Türkçesi devlet dairelerinde, okullarda ve mahkemelerde kullanılacak.

türkmen nüfusun yüzde 20 oranında olduğu bölgelerde türkmen türkçesinin resmi dil olarak kullanılmasını öngören yasa tasarısı irak kürdistan bölgesel yönetimi parlamentosu'nda onaylandı.

yasaya göre kuzey irak'ta arapça ve kürtçenin yanı sıra artık türkmen türkçesi de resmi dil olarak devlet dairelerinde, okullarda ve mahkemelerde kullanılacak.

irak türkmen cephesi milletvekili aydın maruf,  "hali hazırda erbil ve süleymaniye'nin kifri ilçesi bu şartlara sahip. buradaki türkmenler için önemli bir süreç başlıyor" dedi.

"yeterli altyapımız var"

maruf, 1993'ten beri türkçenin okullarda eğitim dili olarak kullanıldığını hatırlatarak, şöyle konuştu:

"türkmenler, bu konuda yeterli altyapıya sahip. kürdistan bölgesi eğitim bakanlığı'na bağlı tamamen türkçe eğitim veren erbil'de 13 ve süleymaniye'de 3 okul bulunuyor. ayrıca bugüne kadar binlerce öğrenci, erbil'deki selahaddin üniversitesi türk dili ve edebiyatı bölümünden mezun oldu. yeteri kadar kadromuz var."

ülkede en az 2 milyon türkmen'in yaşadığı tahmin ediliyor.

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;