Bilim-Teknoloji

Uber Türkiye'de kullanılmaya başlandı

Mobil uygulama üzerinden şöförlü araç kiralama hizmeti Türkiye'de de kullanıma sunuldu. İstanbul'da kullanıma sunulan Uber hizmetinde şimdilik birkaç araç servis veriyor.

Konular: Bilim-Teknoloji
Uber Türkiye'de ilk olarak lüks araç kiralama servisini hizmete sundu.
Uber Türkiye'de ilk olarak lüks araç kiralama servisini hizmete sundu.

ABD ve Avrupa'da kullanılan bir hizmet olan Uber, Türkiye'de İstanbul'da da faaliyet göstermeye başladı. Avrupa'da taksicilerin protesto ettiği Uber hizmeti birkaç otomobille İstanbul'da da kullanılmaya başladı.

Android ve iOS uygulaması üzerinden kullanılan Uber'e üye olmak için kredi kartı bilgisi vermek gerekiyor. Verilen kredi kartı bilgisi araç çağırıldığı zaman ödeme almak için kullanılıyor.

GPS ve kablosuz ağlarla otomatik olarak kullanıcının konumunu bulan uygulamada bu noktaya ya da seçilen bir diğer noktaya araç çağırılabiliyor. Minimum ücretin 20 TL olduğu serviste açılış ücreti ise 11.20 TL. Uber'de dakika başına 0.43 TL ya da kilometre başına 3.09 TL üzerinden ücretlendirme yapılıyor.  

İstanbul'da ilk etapta hizmetin UberBLACK sürümü kullanıma sunuldu. Uber'ın daha çok lüks araç kiralama versiyonu olarak tanımlanan BLACK servisinde Mercedes marka şoförlü araçlar kullanılıyor. Dünyada 35 ülkede kullanılan UBER hizmetinin UberX, TAXI, BLACK, SUV ve LUX olmak üzere 5 türü bulunuyor.

Avrupa'da gösteriler düzenlendi

Uber'ın bu hizmetinin yasallığı tartışılırken geçtiğimiz günlerde Avrupa'da taksiciler gösteri yapmış ve işlerinin aksadığını iddia etmişlerdi. Türkiye'de faaliyete başlayan hizmetin taksicilerden nasıl bir tepki alacağı bilinmiyor.

Kaynak: Al Jazeera
 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;