Bilim-Teknoloji

Uçan kaykay tanıtıldı

Lexus, ilk kez Haziran ayında duyurduğu uçan kaykay teknolojisine ait videoyu sundu. Kaykay, sadece özel olarak inşa edilen parkta çalışıyor.

Konular: Bilim-Teknoloji

Lexus, 'Geleceğe Dönüş' filmiyle akıllarda kalan uçan kaykayı gerçeğe dönüştürdü. Firma, kaykayın kullanım esnasındaki ilk görüntülerini sundu.

Lexus, geçmişte birçok denemesi başarısız olan uçan kaykayı gerçeğe dönüştürmek için Barcelona yakınlarında özel bir park inşa etti. Uçan kaykay, şu an sadece yüzeyinin altı manyetik raylarla döşenen bu parkta kullanılabiliyor. Kaykay ve yerin altındaki mıknatısların birbirini itmesi sayesinde, kaykay havada kalıyor. Soğutma amaçlı kullanılan sıvı nitrojen, kaykayın dumanlar saçan görüntüsünü kazandırıyor.

Maglev trenlerinde kullanılan teknolojiyi kaykaya uyarlayacak kadar küçülten Lexus, aynı zamanda kaykaya manevra kabiliyeti kazandıracak tasarımı da ortaya çıkarmayı başardı.

Lexus, Slide adı verilen projeyi geliştirmek için 403 günlük bir çalışma yapıldığını belirtti. Uçan kaykayın kullanılabilmesi için yeni parklar yapılıp yapılmayacağı bilinmiyor.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;