Libya Devrimi

UGK Sirte'yi ele geçirdi

Konsey komutanları, devrik Libya lideri Muammer Kaddafi'nin doğup büyüdüğü kentin tamamen kontrollerinde olduğunu açıkladı. Kaddafi yanlısı güçlerse kaçıyor.

Konular: Afrika

Haberin Öne Çıkanları

'Sirte operasyonu başarılı'

'Kaddafi güçlerinden arındı'

'UGK Kaddafi askerlerinin peşinde'

Sirte'de, Kaddafi'ye sadık beş araç dolusu asker kaçmaya çalışırlarken öldürüldü. [Reuters]

Libya'da Ulusal Geçiş Konseyi (UGK) savaşçıları, Muammer Kaddafi’nin son kalesi olarak bilinen Sirte’nin düştüğünü açıkladı.

Kentin doğusundaki operasyonu yürüten UGK komutanı Yunus El Abdali, Sirte’nin Kaddafi yanlılarından tamamen arındırıldığını ve bu aşamadan sonra kaçmaya çalışan Kaddafi güçlerini yakalamaya odaklanacaklarını söyledi. 

Associated Press (AP) haber ajansı, kentin ele geçirilmesini sağlayan son operasyonun yerel saatle sabah sekiz sıralarında başladığını ve yaklaşık bir buçuk saat sürdüğünü yazdı. Saldırı öncesinde Kaddafi’ye sadık beş araç dolusu asker kaçmaya çalışırken öldürüldü, yaklaşık 16 Kaddafi yanlısı ise silahlarıyla birlikte ele geçirildi. 

UGK güçleri Sirte'de çeşitli evlerle binalarda aramalar yapıyor. 

'Sirte düşerse savaş biter'

Trablus’ta bulunan Al Jazeera muhabiri James Bays, UGK’nın üst düzey yetkililerinin daha önce, "Sirte düşerse Libya’da savaş sona erer" dediklerini hatırlattı. 

Libya'nın başkenti Trablus’un 21 Ağustos’ta düşmesinin ardından, Kaddafi yanlılarının Sirte’nin de dahil olduğu bazı kentlerdeki güçlü direnişi, UGK’nın Libya’da kontrolü tamamen ele geçirmesine engel olmuştu.  UGK güçleri yaklaşık bir aydır devrik liderin doğup büyüdüğü kenti ele geçirmeye çalışıyordu. 

UGK güçleri bu hafta başında da, Kaddafi yanlılarının güçlü direniş gösterdiği yerlerden Beni Velid’i kontrol altına almıştı.

Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;