Ukrayna

Ukrayna'da ateşkes 15 Şubat'ta

Ukrayna krizine çözüm arayan Rusya, Almanya, Ukrayna ve Fransa liderlerinin 15 saati aşan Minsk Zirvesi'nden ateşkes kararı çıktı. Rusya lideri Putin ateşkesin 15 Şubat'tan itibaren başlayacağını açıkladı.

Liderlerin Belarus'un başkenti Minsk'teki görüşmesi yaklaşık 16 saat sürdü. [Fotoğraf: Reuters]

Ukrayna krizini çözebilmek umuduyla Belarus’un başkenti Minsk’te bir araya gelen Ukrayna, Rusya, Fransa ve Almanya liderlerinin 15 saati aşan görüşmesinden ateşkes kararı çıktı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ateşkesin 15 Şubat Pazar saat 00.00'da başlayacağını açıkladı.

Görüşmelerin önündeki en büyük engellerden biri olan ağır silahların bölgeden çekilmesi konusunda taraflar uzlaştı. Ukrayna ordusu ayrılıkçıkların kontrolündeki bölgeden ağır silahlarını çekmeye razı oldu. Karşılığında ayrılıkçılar da Eylül ayında imzalanan ateşkeste belirlenen sınıra geri çekilecek. 

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, 'üçlü temas grubu' olarak anılan Ukrayna, AGİT ve ayrılıkçıların anlaşmayı imzaladıklarını söyledi. Poroşenko görüşmeler boyunca Rusya tarafının "masaya kabul edilemez şartlar" koyduğunu da vurguladı.

Görüşmelerin ilk 12 saatinin ardından verilen kısa arada Poroşenko, Rusya'nın görüşmelerde öne sürdüğü koşulların "kabul edilemez" olduğunu söylemiş ancak "Minsk'te hâlâ umut var" diye eklemişti.

Ukrayna krizinin çözümünde halen kat edilecek çok yol olduğunu söyleyen Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, ateşkes kararının durumu iyileştireceğini vurguladı.

Son 9 ayın en büyük kaybı

Liderler silahların susması için Minsk’te görüşmeye devam ederken, Ukrayna’da ayrılıkçılarla ordu arasındaki çatışmalar şiddetlenerek devam ediyor. Çarşamba günü son 9 ayın en büyük kaybını verdiğini açıklayan ordu, Debaltseve yakınlarında saldırıya uğrayan 19 askerinin öldüğünü açıkladı. Salı günü de roket saldırılarında 17 kişi öldü.

ABD Başkanı Barack Obama hafta başında, krize çözüm bulunamazsa Kiev hükümetine silah yardımı yapmayı gözden geçirdiklerini açıkladı. Almanya Başbakanı Angela Merkel ise bu fikre sıcak bakmadığını söyledi.

Tarafsız izleme örgütü

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Topluluğu’nun (AGİT) arabuluculuğuyla Ukrayna, Rusya ve ayrılıkçılar arasında 10 Şubat’ta yapılan görüşmelerde ise ateşkese yeşil ışık yakılmıştı.

Üçlü temas grubu olarak bilinen taraflar, Ukrayna’nın doğusunda tarafsız bir izleme örgütü bulunması ve ağır silahların bölgeden çekilmesi üzerinde anlaşmıştı.

Geçtiğimiz yıl krizin ilk başladığı dönemde çatışmaların ardından sağlanan ateşkes, Ocak ayında Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından bozulmuştu. Ülkenin doğusundaki çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısı 5 bini aştı.

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;