Göç

UNICEF: Şok olmak yetmez

Dünyanın tepkisini çeken göçmen görüntüleri üzerine UNICEF'ten çağrı geldi. UNICEF Başkanı Lake, "Göçmen çocuklarla ilgili görüntülere dünyanın şok olması yeterli değil, acilen harekete geçilmeli" dedi.

Konular: Göç, Avrupa
Bodrum'dan botlarla karşıya geçmeye çalışırken boğulan ve cansız bedeni sahile vuran üç yaşındaki Aylan'ın görüntüleri tüm dünyanın tepkisini çekti. [Fotoğraf: DHA]

Avrupa'daki mülteci ve göçmen krizi giderek derinleşirken, UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake, Avrupa'daki göçmen çocuklar ve mülteci kriziyle ilgili açıklama yaptı.

Açıklamasında göçmen çocuklarla ilgili görüntülere dünyanın şok olmasının yeterli olmayacağını belirten Lake, acilen harekete geçilmesi gerektiğini belirtti.

"Avrupa'daki mülteci ve sığınmacı krizinin giderek derinleştiği bu ortamda tüm dünya genelindeki sosyal medya ağlarında, televizyon ekranlarında ve gazetelerin ilk sayfalarında karşılaştığımız bu şok edici görüntüler son olmayacak."

Açıklamasına, "Bu görüntülerin karşısında, dünyanın sadece şok olması yeterli değildir. Bu görüntülerin tekrar yaşanmaması için acilen harekete geçilmelidir" diyerek devam eden Lake, Avrupa’ya sığınmaya çalışan Suriyelilerin en az dörtte birinin çocuklardan oluştuğunu belirtti.

2015'in ilk altı ayında 106 binden fazla çocuğun Avrupa'ya sığınma talebinde bulunduğunu belirten Lake, "Ne zaman bu korkunç çatışmalar son bulursa ancak o zaman yaşanan bu dram sona erer" dedi.

Lake açıklamasında ayrıca Suriye'deki “korkunç çatışmalar nedeniyle 2 milyon çocuğun ülkeden göç etmeye zorlandığını” hatırlattı.

Avrupa ülkelerine gitmeye çalışan 2500 kişiden fazla göçmen geçiş sırasında hayatını kaybetti veya kayboldu.

Lake dramın sona erdirilmesi için şu tedbirlerin alınması çağrısında bulundu:

  1. Sağlık, gıda, psikososyal destek ve eğitim gibi temel hizmetlerin kesintisiz olarak sunulması yoluyla bu çocukların korunması ve ailelerin bir arada kalabilmeleri için mülteci ve sığınmacılara yeterli barınma imkânlarının sağlanması.
  2. Yeterli sayıda ve gerekli eğitimleri almış çocuk koruma uzmanını görevlendirerek, çocuklara ve ailelerine destek sağlanması.
  3. Ailelerin ülkeler arası geçişi nedeniyle sadece denizlerde değil, karada da arama kurtarma faaliyetlerinin sürdürülmesi. Ayrıca göçmen ve mülteci çocukların ihmal ve istismardan korunması için gereken her türlü çabanın gösterilmesi.
  4. Söz konusu çocuklarla ilgili alınan tüm kararlarda ve iltica taleplerinin değerlendirilmesinde öncelikli olarak çocukların yüksek yararının gözetilmesi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;