Kültür-Sanat

Üsküp'e arkeoloji müzesi

Makedonya'nın başkenti Üsküp'te "Üsküp 2014" projesi kapsamında inşa edilen Arkeoloji Müzesi düzenlenen törenle açıldı. Müzede İskender Lahdi'nin bir kopyası da yer alıyor.

Konular: Kültür-Sanat
İskender Lahdi'nin orijinali İstanbul Arkeoloji Müzeleri içerisinde sergileniyor. [AA]

Makedonya'ya gitmeyi planlayanlar, rotalarına yeni bir nokta ekleyecek. Başkent Üsküp'te açılan arkeoloji müzesi, Makedonya tarihi açısından büyük önem taşıyor. Büyük İskender lahdinin kopyasının sergilendiği Arkeoloji Müzesi'nin açılış törenine Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov ve eşi Maya İvanova, Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski, Kültür Bakanı Elizabeta Kançeska Milevska, Türkiye'nin Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil, TİKA Üsküp Ofis Koordinatörü Teoman Tiryaki, Arkeoloji Müzesi Müdürü Vesela Çestoeva ve diğer yetkililer katıldı.

Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov (sağda), Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski (solda) eşleriyle katıldılar.
[[AA]]
Başbakan Nikola Gruevski törende yaptığı konuşmada, orijinali Türkiye'de bulunan lahdin kopyasının Üsküp'te sergilenmesine olanak sağlayan Türkiye Cumhuriyeti'ne teşekkür etti. Gruevski, dünyadaki her bölgenin bir tarihe sahip olduğunu Makedonya'da arkeolojik çalışmaların uzun yıllar boyunca ihmal edildiğini, ancak iktidara geldikleri 2006 yılından itibaren buna son verdiklerini söyledi. Makedonya'daki arkeolojiyle ilgilenen bilim adamlarının 20 farklı arkeolojik bölgede çalışmalar yürüttüğünü aktaran Gruevski, bu sayede yüz binlerce tarihi eserin sergilenmesinin sağlandığını vurguladı.

Kültür Bakanı Elizabeta Kançeska Milevska ise yeni Arkeoloji Müzesi'nin ülke için büyük bir öneme sahip olduğunu anlattı. Özellikle Büyük İskender'in lahdinin dünyadaki tek kopyasının Üsküp’teki müzede sergileneceğini vurgulayan Milevska, çalışmalarında yardımlarını esirgemeyen T.C. Üsküp Büyükelçiliği ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanlığı’na teşekkür etti. Konuşmaların ardından Başbakan Gruevski, Kültür Bakanı Milevska ve müze müdürü Çestoeva kurdeleyi keserek müzenin açılışını gerçekleştirdi. 6 bin metrekare üzerine kurulan ve 6 binden fazla tarihi eserin sergileneceği müzede Antik dönem, Ortaçağ ve Osmanlı dönemine ait eserler yer alıyor.

İskender Lahdi 

İskender Lahdi, İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde bulunan en önemli eserlerden kabul edilmektedir. 1887 yılında Sidon kentinin krallar mezarlığında bulunmuştur. Her ne kadar İskender Lahdi olarak anılsa da aslında İskender'e ait olmadığı Sidon Kralı Abdalonymos'a ait olduğu düşünülmektedir.

Kaynak: Anadolu Ajansı

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;