Kazakistan

Uyanamayan köy

Kazakistan'ın Rusya sınırındaki Kalaçi köyü esrarengiz bir uyku hastalığına yakalandı. Köylüler iki yıldır sürekli uyukluyor, zor uyanıyor. Köyde üç gün yarı uyanık gezenler var.

Konular: Sağlık, Kafkasya
Kalaçi Köyü [Fotoğraf: Youtube ekran görüntüsü]

Kazakistan'ın Rusya sınırındaki Kalaçi köyü esrarengiz bir uyku hastalığına yakalandı. Köylüler, sürekli uyukluyor, zor uyanıyor, halüsinasyon görüyor. Ayrıca köyde yaşayanlar baş dönmesi, denge sorunları, şuur kaybından da şikayetçi. Bazı köylüler ise üç gün yarı uyanık yarı uykulu kalabildiklerini söylüyor. 

2 yıldır süren bu rahatsızlıkların nedeni tam olarak bilinmezken, Rus Tomsk Politeknik Üniversitesi'nden Prof Dr. Leoind Rikanov, tüm köyü ekisi altına alan rahatsızlıkların biribirinin aynı olduğunu, hemen hemen herkeste görüldüğünü söyledi.

Prof. Dr. Rikanov'a göre, Mart 2013'ten beri köyde görünen 'uyku ve sersemlik' halinin yakınlardaki Sovyetlerden kalma uranyum madeninde kaynaklanması kuvvetle muhtemel. Rus akademisyen madenden yayılan radon gazının köylüleri etkilemiş olabileceğini ihtimalini vurguladı.

Kaynak: Kazakhaber, Metro 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;