Bilim-Teknoloji

Uzaya ilk kahve makinesi gönderildi

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (UUİ) göreve başlayan İtalyan astronot Samantha Cristoforetti, uzay istasyonuna ilk kahve makinesini de götürdü.

Konular: Bilim-Teknoloji
Uzay istasyonunun ilk kahve makinesi kullanıma hazır.
42'inci Keşif Görevi'nin ikinci grubunu oluşturan bir kozmonot ve iki astronot, dün başlayan görevlerinde önemli ilklere de imza attılar. 
UUİ'de görev alan ilk İtalyan kadın astronot olarak tarihe geçen Samantha Cristoforetti, aynı zamanda uzay istasyonuna ilk kahve makinesini götüren isim oldu. Rus Anton Shkaplerov ve ABD'li Terry Virts'in yer aldığı mürettebat, aynı zamanda uzay istasyonuna ilk kez hayvar taşıyan isimler oldu. 
UUİ'ye 24 Kasım sabahı TSİ 04.29'da ulaşan Cristoforetti, Shkaplerov ve Virts, Soyuz TMA-15M kapsülünde her biri 30 gr hayvar içeren 15 kutu getirdi. Bir kozmonot ve iki astronot hayvarın yanı sıra elma, portakal ve domates, dondurulmuş süt ile siyah çay da getirdi. 
Uzayda ilk kahve keyfi 
42'inci Keşif Görevi'yle menüsü oldukça genişleyen UUİ'nin en önemli eklentisi, şüphesiz 20 kg ağırlığındaki espresso makinesi oldu. 
İtalyan kahve üreticisi Lavazza ve mühendislik firması Argotec tarafından üretilen kahve makinesi, aylar önce basına tanıtılmıştı. 
Cristoforetti, Shkaplerov ve Virts'in görevleri Mayıs 2015'te sona erecek. 
 
Kaynak: Al Jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;