Türkiye

Viranşehir’de bombalı araçlı saldırı

Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde, hakim, savcılarla ve emniyet mensuplarının oturduğu lojmanlara yönelik bombalı araçla saldırı düzenlendi. Saldırıda, biri çocuk 2 kişi yaşamını yitirdi. 11 yaralı var. 26 kişi gözaltına alındı. İçişleri Bakanı yaralı 11 kişiden birinin Başsavcı'nın eşi olduğunu açıkladı.

Konular: Türkiye
[Fotoğraf: DHA]

Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesi Yenişehir Mahallesi'nde hakim, savcı ve zabıt katipleri ile emniyet mensuplarının oturduğu Savcılar Sitesi'nin bulunduğu sokağa, akşam saatlerinde park edilen bomba yüklü araç, saat 20.30 sıralarında uzaktan kumandayla infilak ettirildi. İlçenin her yerinden duyulan patlamada, lojman ile çevredeki binalar ve park halindeki çok sayıda araçta hasar meydana geldi. Patlamanın ardından bölgeye çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi. Polis, bölgede güvenlik önlemi alıp, ikinci bir patlamaya karşın vatandaşları olay yerinden uzaklaştırdı. Saldırıda biri çocuk iki kişi hayatını kaybetti.  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, olay yerinde yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Tam aracın park edildiğini gören emniyet bekçilerimizden bir tanesi silahlı müdahalede bulunarak, şahsı takip etmeye çalışırken, tam aracın yanından geçerken araç patlatılmış ve emniyet bekçimiz İbrahim Kete de şehit olarak Hakk'ın rahmetine kavuşmuştur. Olay esnasında yaralılar meydana gelmiş ve bu yaralılar gerek Viranşehir Devlet Hastanesi'ne, gerekse Şanlıurfa'daki birçok hastaneye nakledilmişlerdir. Şu anda hastanelerimizde 2'si yoğun bakımda toplam 11 yaralımız mevcuttur. Yaralılarımızdan iki tanesi emniyet bekçimiz, biri başsavcımızın eşi hakime hanım. Diğer yaralılarımız da yine lojmanlarda oturan adliye lojmanlarının sakinleri. Bu 14 binanın içerisinde birçok konut da bu patlamada etkilenmiştir. Bu tür terör olaylarıyla karşı karşıya kalıyoruz. Bu terör olaylarının amacı bütün milletimizce malumdur. Gerek İzmir Adliyesinde gerekse Viranşehir Adliye konutlarına yönelik bu terör hedefinin genel amacı başta güvenlik güçlerimizin terörle mücadelesindeki kararlılığını etkilemek, diğer taraftan da ülkemizdeki hem kamu düzenini tesis edebilmek, hem adaleti, hem de terör örgütlerinin olağan hayat akışını engellemeye çalışan bu zalim ve cani bakışını engellemek için adalet mekanizmamızı etkilemeye çalışmaktır." 

Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna saldırıyı PKK'nın gerçekleştirdiğin değerlendirildiğini, Şanlıurfa ve Mardin'de 26 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Zabıt katibinin oğlu yaşamını yitirdi

Ahmet Oktay Günak
[[Fotoğraf: DHA]]
Saldırının hemen ardından ilçedeki izinli sağlık personelleri, göreve çağrıldı. Yaralılar, ambulanslarla Viranşehir Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Tedaviye alınan yaralılardan babası adliyede zabıt katibi olduğu belirtilen Ahmet Oktay Günak doktorların tüm çabasına karşın kurtarılamadı. Hayati tehlikesi bulunan bir kişi ise ilk müdahalesinin ardından Şanlıurfa'ya sevk edildi. Patlama nedeniyle işitme kaybı yaşayan kişilere ise sağlık merkezlerinde ayakta müdahale edildi.-

Vali Tuna: Terörist 18-20 yaşlarında

[Fotoğraf: DHA]
Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, bombalı araçla saldırı düzenlenen Viranşehir İlçesi'ne geldi. Kaymakam Ömer Çimşit ile birlikte olay yerinde incelemelerde bulunan Vali Tuna, güvenlik güçlerinden saldırıyla ilgili bilgi aldı. Vali Tuna, daha sonra Viranşehir Devlet Hastanesi'ne geçip acil serviste tedavileri süren yaralıları ziyaret etti. Vali Güngör Azim Tuna, saldırıyla ilgili olarak, 18- 20 yaşlarındaki saldırganın aracı park ettikten sonra uzaktan kumandayla patlattığını açıkladı. Vali daha sonra saldırıyı PKK'nın gerçekleştirdiğin değerlendirildiğini, Şanlıurfa ve Mardin'de 26 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

"5 aydır peşinde olduğumuz bir hain etkisiz hâle getirildi"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AK Parti İzmir İl Başkanlığında yaptığı konuşmada, saldırıya ilişkin şöyle konuştu:

"Bir üzücü haber vereceğim, biraz önce Şanlıurfa'da çok uzun zamandır memlekette patlama, çatlama olmuyor, derslerini veriyoruz. Viranşehir'de adliye konutları önünde patlama oldu. 15 civarında hafif yaralı olduğunu arkadaşlarımız iletti. 6 yaşındaki bir çocuğumuz şehit oldu. Allah rahmet eylesin. Yaklaşık 5 aydır peşinde olduğumuz bir hain var ve ülkemizde son 4-5 aydır gerçekleştirilen birçok olayın faili. Kahraman güvenlik güçlerimiz gereken cevabı verdi ve etkisiz hâle getirdiler." 

Erdoğan bilgi aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa'nın Viranşehir İlçesi’nde hâkim ve savcı lojmanlarının yakınında meydana gelen patlamayla ilgili olarak bilgi aldı. Erdoğan, bombalı araçla gerçekleştirilen saldırıda hayatını kaybeden çocuğa Allah'tan rahmet, 15 yaralıya da acil şifa dileğinde bulundu.

"Çocuk masumiyetini katleden terör örgütleri..."

Başbakan Binali Yıldırım, Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesindeki terör saldırısına ilişkin yayımladığı taziye mesajında, "Şanlıurfa'da masum bir evladımızın hunharca ölümüne ve 15 vatandaşımızın yaralanmasına yol açan katil terör örgütünü lanetliyorum. Çocuk masumiyetini katleden ve hayata kasteden terör örgütleri bütün unsurlarıyla birlikte helak olacaklardır" ifadelerini kullandı.

Bozdağ: Şiddetle lanetliyorum

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, saldırıya Twitter adresinden tepki gösterdi:

“Şanlıurfa Viranşehir'de hâkim, savcı ve zabıt kâtiplerine dönük terör saldırısını, bu saldırıyı yapanları/yaptıranları şiddetle lanetliyorum. Yaralılara acil şifalar diliyorum. Yargı camiamıza büyük geçmiş olsun. Bu terör saldırısı, sadece yargı görevi yapanlara değil, aynı zamanda hukuka, adalete, milletimize, devletimize ve birliğimize yapılmıştır. Hiçbir terör örgütü/terör saldırısı, Türkiye'nin terörle mücadelesini zaafa uğratamayacaktır. Terörle kararlı/etkin mücadelemiz sürecektir. Hâkim ve savcılar ile onlara yardımcı adli görevliler, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da adaleti ayakta tutmaya devam edecektir.”

Kaynak: AA ve DHA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;