Bilim-Teknoloji

Whatsapp'a Durum özelliği eklendi

Snapchat ve Instagram'ın ardından Whatsapp de hikâyeler benzeri bir özellik geliştirdi.

Konular: Bilim-Teknoloji

Sekizinci yaşını kutlayan popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp, kullanıcıların tıpkı Snapchat ve Instagram'da olduğu gibi hikâyeler benzeri paylaşımları durum mesajı olarak göstermesini sağlayan bir özellik duyurdu.

Müsait, meşgul, dışarıda gibi yazı temelli durum özelliğinin yerini artık kısa bir görüntü kaydı veya bir fotoğraf alacak.

Yeni nesil kullanıcıları etkileşimli ve görsel yanı kuvvetli öğelerle elde tutmaya çalışan mesajlaşma uygulamaları, internet bağlantısının da güçlenip yaygınlaşmasıyla metin temelli iletişimden uzaklaşıyor. Snapchat ile başlayan bu furya, daha sonra Instagram ile devam etti.

Ne işe yarayacak?

Whatsapp, bu yöntemle reklamlara da başlayabilir. Instagram ve Snapchat'te olduğu gibi, arkadaşlarınızın hikâyelerini izlerken araya reklam girebilir. Ancak bu yönde bir açıklama henüz gelmedi.

Facebook'un bünyesine kattığı Whatsapp, dünya çapında 1,2 milyardan fazla kullanıcıya sahip. Instagram, Snapchat'in özelliğini kopyalayarak ayda 150 milyon hikâye görüntüleme sayısına ulaşmıştı. Snapchat, Instagram rekabeti gelince 2016'nın ikinci çeyreğinde kullanıcı trafiğinin yüzde 82'sini kaybetti. Whatsapp'ın kullanıcı sayısı düşünülürse, bu özellik diğer iki rakibinden çok daha öne geçmesine neden olabilir.

Blog yazısı

Şirketin blog sayfasında, yeni güncelleme şöyle duyuruldu:

Sadece sekiz yıl önce, 2009 yılı Şubat ayında, WhatsApp'ı oluşturacak olan ilk kod satırlarını yazmaya başladık. Projenin arkasındaki asıl fikir, arkadaşlarınız ve diğer tanıdıklara ne alemde olduğunuzu haber verebileceğiniz bir uygulama oluşturmaktı. Bu, mesajlaşma özelliğini eklemeden aylar önceydi. Uygulamamızın ilk sürümü şöyle görünüyordu: 

2009'un yaz aylarında mesajlaşmayı ekledikten sonra bile, WhatsApp'ta temel "sadece yazı" durum işlevselliğini koruduk. Her yıl, Brian ve ben çalışacağımız projeleri planlarken, her zaman bu orijinal "sadece yazı" durum özelliğini iyileştirme ve geliştirme konusunda konuştuk.

Tesadüfen WhatsApp'ın sekizinci doğum günü olan 24 Şubat'a denk gelecek şekilde, durum özelliğini yeniden tasarladığımızı duyurmaktan heyecan duyuyoruz. Bugünden başlayarak durum özelliğinin yeni güncellemesini sizlere sunmaya başlıyoruz.

Bu güncelleme ile görüntüleri ve videoları arkadaşlarınızla ve WhatsApp'taki kişilerinize kolay ve güvenli bir şekilde paylaşabilirsiniz. Evet, durum güncellemeleriniz bile uçtan uca şifrelenmiştir.

Tıpkı sekiz yıl önce WhatsApp'ın ilk zamanları gibi, bu yeni ve geliştirilmiş durum özelliği, WhatsApp kullanan arkadaşlarınızı eğlenceli ve basit bir şekilde kolayca güncel tutmanızı sağlayacak. Tüm WhatsApp ekibi olarak, beğeneceğinizi umarız!

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;