Kültür-Sanat

Yatağı 3,7 milyon dolara satıldı

Babası Kıbrıs Türkü olan İngiliz sanatçı Tracey Emin’in “Benim Yatağım” isimli eseri 3,7 milyon dolara alıcı buldu.

Konular: İngiltere
Tracey Emin, eserinin önünde gazetecilere poz verdi. [Fotoğraf: Reuters]

Londra’daki Christie’s Müzayede Evi’nde yapılan açık artırmada Tracey Emin’in güncel sanat eseri “Benim Yatağım” için 2,2 milyon İngiliz sterlini (3,7 milyon dolar) ödendi. Eseri kimin aldığı henüz açıklanmadı.

Müzayede sırasında salonda bulunan sanatçı katılımcılardan alkış topladı.

Müzayede evi yetkilileri, bir sanatçının kendi eserinin satışına katılmasının çok ender görüldüğünü söyledi.

Sanat koleksiyoncusu Charles Saatchi, 1998 tarihli eseri 2000 yılında 150 bin sterline satın almıştı.

Tracey Emin’in çalışmasında dağınık bir yatak, içki şişeleri ve sigara izmaritleri gibi objeler bulunuyor. Genç İngiliz Sanatçı hareketinin en önemli eserlerinden biri olan “Benim Yatağım”, travmatik bir ilişkiden çıkan sanatçının hayatından bir kesit sunuyor.

50 yaşındaki Emin, 2012’de Britanya İmparatorluk Nişanı almıştı.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;