Yemen

'Yemen'de karşı devrim yaşanıyor'

Yemenli insan hakları savunucusu Nobel ödüllü Tevekkül Karman, “Karşı devrim, devrik diktatör Ali Abdullah Salih ve İran'ın maşa olarak kullandığı Husiler tarafından sahneye konuyor” dedi.

Konular: Ortadoğu, Yemen
Kamran, Yemen Devrimine katkılarından dolayı Nobel Barış Ödülü'ne layık görüldü. [Fotoğraf: AA]

Yemen'de Husilerin Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile Cumhurbaşkanı Hadi'nin konutuna saldırmasıyla tırmanan gerginliği değerlendiren Yemenli insan hakları savunucusu Nobel ödüllü Tevekkül Karman devrimin tehlikede olduğunu söyledi. 

"Yemen bugün karşı devrimle ve tam teşekküllü bir darbe ile karşı karşıya” ifadelerini kullanan Karman, “Karşı devrim, devrik diktatör Ali Abdullah Salih ve İran'ın maşa olarak kullandığı Husiler tarafından sahneye konmakta” dedi.

Yemen’de yaşananlardan İran’ı sorumlu tutan Karman, şöyle konuştu:

“Bu darbe, Yemen devrimini baltalamayı ve halkın hayallerini çalmayı amaçlıyor. Peki Salih, Ali Hamaney ve Abdulmelik Husi başarıya ulaşacak mı? Hayır, asla! Yemen halkı onların hepsinden daha büyüktür. Halkın tamamı bu İran projesini reddedecek ve planlarını boşa çıkaracaktır."

Darbecilerin ülkenin kuzey ucundan (Sa'da kentinden) geldiklerini vurgulayan Karman, "Yemen'de ekonomik gücü, petrolü, ülkenin gelir kaynaklarının ve insan gücünün tamamını elinde tutan büyük kitle Abdulmelik Husi'nin yönetimini asla kabul etmeyecek" ifadelerini kullandı.

Hadi’ye diren çağrısı

"Diren Hadi, Yemen halkı senin arkanda!" sözleriyle Cumhurbaşkanı Hadi'ye destek veren Karman sözlerine şöyle devam etti:

"Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin direnişini selamlıyoruz. Cumhurbaşkanının silahlı milislere pabuç bırakmaması ve onların şartlarını kabul etmeye yanaşmaması her türlü takdirin üstündedir. Salih ve İran destekli Husiler başkent Sana'yı milisleriyle kontrol altına almış olsalar da alternatif bir cumhurbaşkanı ilan etmeye cesaret edemediler. "

Karman, "Her ne kadar Cumhurbaşkanı Hadi'nin geçiş dönemini yönetme konusunda zaafları olsa da, yolsuzlukları önlemede ve milisleri sindirmede başarısız kalsa da, ülkenin meşru Cumhurbaşkanı olduğunu, Yemen'in Hadi'nin önderliğinde anayasasını hazırlaması ve seçimlere gitmesi gerektiğini" söyledi.

"Yemen İran işgali altında"

"Cumhurbaşkanının şu anda esir durumda" olduğuna dikkati çeken Karman sözlerine şöyle devam etti: 

"Ülke tarih boyunca Yemen'in başına bela olmuş kabileci ve mezhepçi bir odağın zulmü altındadır. Sadece Cumhurbaşkanı değil Yemen şu anda devrik başkan Ali Abdullah Salih tarafından koordine edilen İran işgali altındadır."

Nobel ödüllü insan hakları savunucusu Tevekkül Karman, Abdulmelik Husi’nin elinde bulundurduğu şiddet vasıtalarıyla, devrik Salih'in desteğiyle ve silahlı güçle Yemen'e hükmedebileceğini zannettiğini söyledi.

'Abdulmelik Husi’nin sadece rüya gördüğünü' savunan Kamran, “Yemen halkı Abdulmelik Husi'den daha büyüktür. Yemen halkı Abdulmelik Husi'yi başkentten çıkarıp geldiği yere geri göndermeye kadirdir. Bu kalkışma 11 Şubat Devrimi'ne yönelik bir karşı devrim hareketidir. Yemen halkı bu darbecilere kim olduğunu gösterecektir" ifadelerini kullandı.

Kamran kimdir?

Gazeteci ve aktivist Tevekkül Karman, Arap Baharı'nın bir parçası olan 2011 Yemen ayaklanmasının uluslararası kamuoyuna aktarılmasında etkin bir rol oynadı.

Yemen halkı tarafından kendisine "Demir Kadın" ve "Devrimin Anası" adı verildi. Bu çalışmalarından dolayı 2011 yılında Nobel Barış Ödülünü aldı.

Böylece Nobel Ödülünü alan ilk Yemenli ve ilk Arap kadın unvanının yanı sıra, bu ödülü alan ikinci Müslüman ve en genç kadın oldu.

Yemen diken üstünde

Uzun süredir siyasi çatışmaların devam ettiği Yemen'de Cumhurbaşkanı Hadi'nin Ofis Müdürü Ahmed Avad bin Mübarek'in 17 Ocak'ta kaçırılmasıyla artan gerginlik, Husilerin Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile Hadi'nin Sittin Caddesi'ndeki konutuna saldırısıyla daha da tırmanmıştı. 

Çarşamba gece ise Husi Ensarullah Hareketi ile Cumhurbaşkanı Hadi arasında, anayasa taslağında değişikliğe gidilmesi, Barış ve Ulusal Ortaklık Anlaşması'nın uygulamaya geçirilmesi ve güvenlik alanında yaşanan sıkıntıların en kısa zamanda giderilmesi konularında anlaşma sağlandığı açıklanmıştı.

Ayrıca Husilerin Cumhurbaşkanı Ofis Müdürü Ahmed Avad bin Mübarek'i serbest bırakma teminatı verdiği de vurgulanmıştı.

Kaynak: Al Jazeera ve AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;