Diğer Sporlar

Yeni hedefi dünya şampiyonluğu

Avrupa şampiyonu down sendromlu milli sporcu Muhammet Tuğrul Şahin, temmuz ayında İtalya'da yapılacak Down Sendromlular Dünya Yüzme Şampiyonası'nda birinciliği hedefliyor.

Konular: Spor
Muhammet Tuğrul Şahin haftada altı gün antrenman yapıyor. [AA]

Ailesinin, doğduktan hemen sonra down sendromlu olduğunu öğrendiği ve ABD'li bir doktorun tavsiyesiyle rehabilitasyon amaçlı havuza götürmeye başladığı Muhammet Tuğrul Şahin, yüzmede başarıdan başarıya koşuyor.Oğullarının tedavisi için çıktıkları yolculukta geçirdikleri trafik kazası sonucu eşini ve 11 yaşındaki kızları Merve'yi kaybetmesi sonrası oğluyla hayata tutunmaya çalışan anne Hatice Şahin, oğlunun başarılarının kendisine gurur verdiğini söyledi.

Oğlunun Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu bünyesinde katıldığı şampiyonalarda dereceler elde ettiğini, Türkiye şampiyonu olması sonrası milli takıma davet edildiğini, 7 yıldır da çok sayıda altın madalya kazandığını belirten anne Şahin, Muhammet Tuğrul Şahin'in 2013 yılında Portekiz'de, geçen yıl da İtalya'da yapılan Down Sendromlular Avrupa Yüzme Şampiyonası'nda şampiyonluk kazanarak Türkiye'ye başarıyla temsil ettiğini kaydetti.

Oğlunun İtalya'daki şampiyonada farklı stil ve mesafelerde 3 altın, 2 gümüş ve 3 bronz madalya kazandığını, başarılarından dolayı gurur duyduğunu, emeklerinin karşılığını aldıkları için mutlu olduğunu dile getiren Şahin, başarılarını daha ileriye taşımak için çalıştıklarını anlattı.

Ailelerin down sendromlu çocuklarını erken yaşta sporla tanıştırması gerektiğine dikkati çeken Şahin, "Ailelerin çocukları için harcayacağı emeklerinin boşa gitmeyeceği kanısındayım. Yılmadan, bıkmadan, karşılarına çıkan engelleri aşarak, çocukları için nefeslerini ve emekleri vermelerini istiyorum. Down sendromu bir engel değil, bir zeka geriliği değil, bir kromozom yanılmasıdır. Oğlum da bu çocuklardan biridir" dedi.Hatice Şahin, temmuz ayında İtalya'da yapılacak Dünya Şampiyonası'nda da derece elde edeceklerine inandıklarını ifade ederek, "Hedefimiz bir kez daha bayrağımızı göndere çektirmek, marşımızı söyletmek. İnşallah bunu başararak Türkiye'de dünya şampiyonu olan ilk down sendromlu sporcu olacağız" diye konuştu.

"Hedefim dünya şampiyonu olmak"

Milli yüzücü Muhammet Tuğrul Şahin ise dünya şampiyonu olmayı hedeflediğini, bunu da başaracağına inandığını kaydetti.

Yüzme antrenörü Selçuk Kıran da haftada 6 gün antrenman yaptıklarını belirterek milli sporcunun antrenman performansının her geçen gün daha ileriye gittiğini bildirdi.

Muhammet Tuğrul'un ailesiyle koydukları hedeflere ulaşmak için basamakları tek tek çıktıklarını ifade eden Kıran, "İlk hedefimiz milli takım sporcusu olmaktı, bunu başardık. Avrupa Şampiyonası'nda başarı elde etmemizin ardından çıtayı yükselttik ve şimdi de dünya şampiyonluğunu hedefliyoruz" diye konuştu.

Kaynak: AA
 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;