Bilim-Teknoloji

Yerküre'nin 24 saati

Japonya'nın Himawari-8 uydusunun 24 saatte çektiği fotoğraflarıyla, Yerküre'nin Güneş'le bir günlük dansını gösteren bu video ortaya çıktı.

Konular: Bilim-Teknoloji

Uydu fotoğrafçılığı uzmanı Charlie Loyd, Japonya'nın Himawari 8 uydusunun 24 saatte çektiği fotoğraflardan bir video derledi. Yerküre'nin 24 saatlik yolculuğunu 12 saniyeye sıkıştıran bu video, 7,200 kat hızlandırılmış. Pasifik Okyanus, Avustralya ve Asya'nın bazı kısımları ile Antarktika kıtalarını kapsayan görüntülerin tamamı, 3 Ağustos 2015 gününe ait.

Görüntülerde saatte 285 kilometre hıza varan, 5. kategori Süpertayfun Hanna gözlemleniyor. Hava durumu uydusu Himawari, gün boyu bu tayfunu izliyordu.

Görüntülerde Dünya'nın sabitmiş gibi görünmesinin sebebi ise, uydunun yerdurağan (geostationary) olması. Yani uydu, Dünya ile aynı hızda, onun yörüngesinde dönüyor.

Kaynak: http://glittering.blue

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;