Bilim-Teknoloji

Yerli cep telefonu üretimi yüzde 208 arttı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan, Türkiye’de yerli cep telefonu üretiminin 2014 yılında bir önceki yıla göre yüzde 208 artış gösterdiğini açıkladı. Aynı dönemde ithal edilen cep telefonu sayısı ise azaldı.

Konular: Türkiye
Vestel, Turkcell ve Vodafone'un 2015'te 4G özelliği de bulunan 3 milyon yerli cep telefonunu piyasaya sürmesi bekleniyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye’de cep telefonu üretimi ve ithalatı hakkında açıklama yaptı. "Türkiye'de 2013 yılında 347 bin 649 cep telefonu cihazı üretilirken, geçen yıl bu sayı yüzde 208 artarak, 1 milyon 71 bin 888'e yükseldi" diyen Elvan, ithal edilen cep telefonu sayısının ise düştüğünü belirtti.

Bakan Elvan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hazırlanan cep telefonu ithalat ve üretim istatistiklerine göre, 2013'te 14 milyon 779 bin 353 cep telefonu ithal edildiğini, 2014’te ise bu rakamın 14 milyon 695 bin 332'ye gerilediğini açıkladı.

Yurtdışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonu sayısı da büyük oranda azaldı. 2013'te 1 milyon 88 bin cihaz getirilirken, 2014'te bu sayı 612 bin 913'e düştü.

Elvan, genç ve dinamik bir nüfusa sahip Türkiye'nin GSM teknolojilerini en yoğun kullanan ülkelerden biri olduğunu söyledi.

Cep telefonunda yerli üretimin artmasını mutlulukla karşıladığını söyleyen Elvan, ithal edilen telefon sayısıyla kıyaslama yapıldığında bu rakamların yeterli olmadığını belirtti:

"Bu alanda önde gelen firmaların ürünleriyle rekabet edebilecek cihazlar geliştirilerek iç talebin karşılanmasının yanı sıra ihracata da ağırlık verilmesi gerektiğini düşünüyorum."

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;