Türk dış politikası

Yıldırım: Esed değişmeden Türkiye'de bir şey değişmez

Başbakan Yıldırım, "Muhakkak Suriye'de bir şeyler değişmeli ama her şeyden önce Esed değişmeli. Esed değişmeden Türkiye'de bir şey değişmez. Bu işlerin bu hale gelmesinin ana sebebi Esed'dir" dedi.

[Fotoğraf: AA / Arşiv]

BBC World'de yayınlanan Hardtalk programına konuk olan Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye'nin dış politikası, Suriyelilere vatandaşlık verilmesi, vize muafiyeti anlaşması, başkanlık sistemi tartışmaları ve terörle mücadele operasyonlarıyla ilgili soruları cevapladı.

Başbakan Yıldırım, Suriye'deki duruma ilişkin olarak "bir şeyleri değiştirmenin zamanın çoktan gelip geçtiğini" söyledi. Suriye'deki savaşta 500 bin insanın hayatını kaybettiğini, 9 milyon kişinin de yerinden edildiğini hatırlatan Yıldırım, "Suriye'de muhakkak bir şeyler değişmeli ama her şeyden önce Esed değişmeli. Esed değişmeden Türkiye'de bir şey değişmez. Bu işlerin bu hale gelmesinin ana sebebi Esed'dir" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin Suriye politikasında değişiklik olup olmadığının sorulması üzerine Yıldırım, şunları söyledi:

"Bir yanda Esed var bir yanda DAEŞ var. Yani, 'Esed'i mi tercih edelim, DAEŞ'i mi tercih edelim?' diye soruyorsanız ikisini de tercih edemeyiz. İkisinin de gitmesi lazım. Suriyelilerin başının belası. Diyelim ki DAEŞ'i def ettik. DAEŞ gitti. Sorun yine çözülmeyecek. Esed orada olduğu müddetçe sorun çözülmeyecek. Başka bir terör grubu ön plana çıkacak. Dolayısıyla DAEŞ'i yaratan Esed rejiminin tutumudur. Suriye'de ortaya koyduğu yönetim şeklidir ve kendi vatandaşlarını bile bile ölüme göndermesidir."

Yıldırım, Türkiye'nin herhangi bir terör örgütüne kesinlikle sempati göstermediğini ifade etti. "Geçmişte de göstermedik, gelecekte de asla göstermeyiz" diyen Yıldırım, terörün ne kadar can yakıcı bir şey olduğunu Türkiye'den daha iyi bilen bir ülke olmadığını söyledi.

Yıldırım, Türkiye'nin Suriye'de, halkın bağımsızlık mücadelesi vermek için oluşturduğu gruplara destek verdiğini vurgulayarak "Onun dışındaki gruplara; ne DAEŞ'e, ne PYD'ye, ne de Esed'in güçlerine Türkiye asla destek vermez" ifadesini kullandı.

‘Terör örgütünü yok etmek için terör örgütü kullanılmaz’

Başbakan Yıldırım, PKK'nın Suriye'deki uzantısı olan PYD ile ilgili bir soruya da şu yanıtı verdi: 

"Bir terör örgütünü başka bir terör örgütünü yok etmek için kullanırsanız sonra o terör örgütü de başınıza bela olur. Şimdi PYD'yi bazı dostlarımız DAEŞ'i yok etmek için kullanıyor. Daha sonra da PYD'Yi yok etmek için başka bir örgütü kullanmak zorunda kalacaklar. Biz diyoruz ki: ‘Bir terör örgütünü yok etmek için başka terör örgütü kullanılmaz.’ Ülkeler bir araya gelsin, beraber çalışsın, bütün terör örgütlerini ortadan kaldıralım."

‘Dostlarımızı tehdit ederek iş yapmadık’

Başbakan Yıldırım, düzensiz göçün önlenmesi konusunda Avrupa Birliği (AB) ile varılan mutabakata ilişkin bir soruya Türkiye'nin üzerine düşeni yaptığını, kaçak göçmen sayısının günlük 7 binden 40'a düştüğünü, mutabakatta yer alan 72 şartı da yerine getirdiğini söyledi. "Biz hiçbir zaman dostlarımızı tehdit ederek iş yapmadık. Biz dostlarımıza 'şöyle yaparsak iyi olur, böyle yapmazsak şu zararı olur diye yol gösteririz" diyen Yıldırım, Türkiye'nin AB'den beklentisinin "samimi davranarak Türkiye'nin fedakârlıklarına karşı üzerine düşeni yapması gerektiği" olduğunu ifade etti.

‘Dündar'ın yaptığı gazetecilik değil’

Can Dündar'ın yargılanmakta olduğu davaya ilişkin bir soruya cevap veren Yıldırım, "Can Dündar'ın davası devam ediyor. Şu anda içeride değil, dışarıda. Mahkemesi devam ediyor. Mahkeme nasıl sonuçlanacak bilemem ama onun yaptığı gazetecilik değil" dedi. “Basın yayın faaliyeti ile ülkenin sırlarını ifşa etmenin birbirine karıştırılmaması gerektiğini” söyledi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;