Azerbaycan

Yıldırım: Hocalı da soykırım

Azerbaycan’da Devlet Başkanı İlham Aliyev'le basın toplantısı düzenleyen Başbakan Yıldırım, “Azeri topraklarındaki vahşetin görülmemesi samimiyetsizliktir. Hocalı Katliamı’nı bu ülkeler neden gündemine almıyor? Bu da bir soykırımdır, bu da bir katliamdır” dedi.

başbakan binali yıldırım, resmi ziyaret için bulunduğu azerbaycan’da devlet başkanı ilham aliyev'le basın toplantısı düzenledi. alman parlamentosu’nun 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak kabul etmesi ve ermenistan’ın dağlık karabağ’ı işgalinden bahsetti. yıldırım'ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

“haklı davasında azeri kardeşlerimizin sonuna kadar yanındayız. dağlık karabağ bölgesinde azeri topraklarının yüzde 20’sini işgal eden ermenilerin hukuksuzluğunu bitirmenin zamanı gelmiştir. uluslararası toplum çifte standarttan vazgeçmeli.

'alman hükümeti tedbir almalı'

dün alman parlamentosu’nda tarihi bir yalana imza atıldı. bu bizim ve türk milleti için hiçbir hüküm ve anlam ifade etmiyor. tarihçilerin bile ihtilaf hâlinde olduğu meselede, uluslararası mahkemelerde farklı kararların alındığı meselede, alman parlamentosu’nun aldığı karar türk-alman ilişkilerine darbe vurmuş, hayal kırıklığı oluşmuştur. alman hükümeti tahribatı giderecek tedbirleri almalı.

'hocalı da soykırımdır'

azeri topraklarındaki vahşetin görülmemesi samimiyetsizliktir. hocalı katliamı’nı bu ülkeler neden gündemine almıyor? bu da bir soykırımdır, bu da bir katliamdır. almanya kendi ayıbını sıradanlaştırmak için parlamento marifetiyle böyle bir adım atmıştır.”

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;